Реформа правосуђа је кључна

Приликом избора судија и тужилаца, није било политичких притисака, изјавио председник Србије Борис Тадић. Реформа правосуђа кључна за борбу против корупције и организованог криминала.

Председник србије Борис Тадић разговарао је вечерас са заштитником грађана Сашом Јанковићем о активностима омбудсмана у овој и наредној години.

Председник Тадић рекао је и да није било политичких притисака при избору судија и тужилаца те да је реформа правосуђа кључна за борбу против корупције и организованог криминала.

"Реформа судства је једна од најсензиблинијих и ниједна реформа тог типа не може да буде идеална", рекао је Тадић новинарима након посете канцеларије Заштитника грађана Саше Јанковића.

Коментаришући захтеве Синдиката правосуђа да се поништи општи избор судија и тужиоца, Тадић је рекао да ће саслушати примедбе које долазе из синдиката, али да ће разговарати и са државним органима који су вршили реформу правосуђа.

Да је било притисака, реформа правосуђа била би обесмишљена, оценио је Тадић.

Тадић је рекао да је реформа правосуђа неопходна и да је у претходном периоду осећао и личну фрустрацију када је охрабривао спровођење борбе против криминала, насиља или корупције а када су неке суштински важне пресуде поништаване.

"Да не говорим о покушајима ревизије судских процеса за убиство премијера Зорана Ђинђића или Ибарску магистралу", рекао је председник Тадић.

Председник је оценио да су судије и тужиоце бирале независне институције и да је тај посао обављен у складу са професионалним критеријумима.

Према његовој оцени, због избора великог броја људи "статистички" није могуће да избор сваког судије буде "идеалан", али да евентуалне неправилности не треба да буду тумачене као политички притисак.

"Ако је неко и био наиван, ова администрација то није и врло добро знамо шта су претпоставке борбе против организованог криминала и корупције", рекао је Тадић.

Тадић је изјавио и да држава треба да предузме системске мере у сузбијању насиља сваке врсте.

"Ако смо некад и били наивни, сада више нисмо. Знамо које кораке треба предузети у борби против организованог криминала и насилништва", рекао је Тадић.

Систематска борба против насиља

Председник Тадић оценио је да држава треба да се систематски супротстави насиљу, без обзира да ли се оно догађа на спортским теренима или политичким и јавним скуповима.

Тадић је подржао иницијативу Либерално-демократске партије да се измени Кривични законик тако да посебно кажњавање насилничког понашање на спортским приредбама буде могуће и на јавним скуповима.

Председник Србије је оценио да је потребно да се држава посвети и заштити права деце, који су према његовој оцени, једна од најугроженијих категорија, али и жена и националних мањина.

Према његовим речима, потребно је поправити и стање у затворима како би казне изречене затвореницима дале очекивани ефекат ресоцијализације.

Тадић је честитао Јанковићу на резултатима оствареним у прве две године рада и оценио да је Заштитник грађана у том периоду израстао у институцију на коју грађани могу да се ослоне.

Након посете канцеларији Заштитника грађана, председник је рекао да су просторије неадекватне и изразио очекивање да ће, након што буде обезбеђен адекватан смештај, та канцеларија остварити и боље резултате него до сада.

Од скромне службе до озбиљне организације

Поводом две године рада канцеларије, заштитник грађана Саша Јанковић рекао је, да је та институција од скромне службе израсла у организацију у којој ради 58 сарадника.

Како је истакао, у том периоду се, заштитнику грађана обратило око 8.000 грађана, а да је у више од 100 случајева утврђено да су права грађана била прекршена.

Јанковић је рекао да је канцеларија до сада имала 15 законских иницијатива Скупштини и две Влади Србије, а да су њени представници консултовани у изради више законских предлога.

"Ипак, не могу рећи да смо задовољни јер и даље има грађана који осећају недостатак заштите својих права", рекао је Јанковић и додао да је достизање правде за многе грађане и даље споро, нарочито за угрожене и рањиве групе.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи