Дачић за КМР: Србија је највећи пријатељ Кине у Европи

Борба коју Кина води са епидемијом новог коронавируса није значајна само за Кину, већ за читав свет, оценио је министар спољних послова Србије Ивица Дачић. Напомиње да се у тој борби показала добра организованост кинеског руководства и свест народа о потреби јединственог и одговорног приступа проблему.

Ивица Дачић наводи да је Кина предузела мере које су без преседана које, како каже, не верује да би иједна друга земља на свету могла да спроведе.

"И тиме је Кина дала времена другим земљама у свету да се припреме за евентуални долазак тог вируса", рекао је Дачић у интервјуу за Кинески међународни радио на српском језику.

Према његовим речима, Србија и Кина имају "традиционално пријатељство, љубав и међусобну подршку која је исказана у најтежим тренуцима за српски народ".

"Ако се кинески народ и руководство нису плашили НАТО бомби 1999. године, где су и они страдали заједно са Србима, и ми желимо да покажемо да се не плашимо вируса, односно да помогнемо колико год можемо да Кина победи ову велику опасност", рекао је шеф дипломатије, наводећи да у Србији нема дискриминације према Кинезима.

Дачић, који је у Пекингу разговарао са кинеским државним саветником и министром спољних послова Вангом Јием и министром за међународну сарадњу Комунистичке партије Кине Сунгом Таом, истакао је да "Србија свакако највећи пријатељ Кине у Европи".

"Сунг Тао је на састанку рекао да је Кина поносна што има таквог пријатеља као што је Србија. Ја исто тако могу да кажем да је Србија поносна што јој је Кина пријатељ. Ми смо јасно показали да је наш ниво билатералних односа и наше међусобно поверење, подршка и љубав коју имамо једни према другима веома јака и да у овим најтежим тренуцима Кина може да рачуна на Србију", рекао је шеф српске дипломатије.

Говорећи о састанку са министром спољих послова Кине, Дачић је рекао да су разговори били веома добри.

Истакао је да су односи двеју земаља на политичком нивоу веома добри и да се Београд и Пекинг међусобно подржавају у мултилатералним организацијама.

"Ми смо веома захвали Кини на ставу везано за територијални интегритет Србије. Са друге стране, ми дајемо снажну подршку политици ‘једне Кине’, и исто тако придружујемо се увек када се Кина суочава са неким нападима неких земаља, нарочито западних земља, јер је реч о двоструким стандардима, односно једној антикинеској политици која у Србији нема никавку подршку", навео је шеф српске дипломатије.

Истакао је да Србија жели са Кином што боље политичке и економске односе.

"Робна размена је прошле године била више од две милијарде евра и очекујемо да она сваке године све више расте. Велики број кинеских компанија ради у Србији, граде инфраструктурне пројекте, путеве, мостове, пругу, такође кинеска компанија ради у Железари Смедерево, Рударско-топионичарском басену Бор. Све у свему, имамо заиста велике резултате које смо постигли у досадашњој сарадњи", навео је Дачић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи