Стабилно висока подршка чланству Србије у ЕУ – 54 одсто

Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић изјавила је да уколико би сутра био одржан референдум са питањем "Да ли подржавате учлањење Србије у ЕУ?", 54 одсто грађана Србије гласало би за, њих 24 одсто гласало би против, 12 одсто не би гласало уопште, а 10 одсто не зна шта би одговорило на ово питање.

Говорећи о резултатима најновијег испитивања јавног мњења "Европска оријентација грађана Србије", које је спровело Министарство за европске интеграције, нагласила је да је истраживање рађено према стандарду Евробарометра и да је у њему учествовало 1.050 испитаника старијих од 18 година.

Јоксимовићева је истакла да најновији подаци показују "да се наставља тренд стабилне натполовичне подршке наших грађана европским интеграцијама", будући да су и у претходне две године одговори на питање "Да ли бисте на референдуму подржали улазак Србије у ЕУ" били готово идентични као у овом таласу истраживања.

"Уверена сам да је већинска подршка грађана процесу европске интеграције резултат системског спровођења реформи у областима које су од значаја за бржи пут Србије ка чланству у ЕУ, пре свега у равномерном и одрживом регионалном развоју, уз добро планирање и релативно висок ниво искоришћености фондова Европске уније", поручила је Јоксимовићева.

Према мишљењу већине испитаника, за њих 48 одсто чланство у Европској унији било би корисно за Србију. Грађани појам ЕУ повезују са већим могућностима за запошљавање и бољом будућношћу за младе (по 16 одсто), могућности путовања унутар Европске уније (15 одсто), те уређенијим друштвом (10 одсто).

Министарка је нагласила да је, сагледавајући све елементе политике проширења - позитивне и оне на које можемо да утичемо својим радом, као и укупни шири политички контекст - важно да очекивања грађана буду реална и усмерена на користи које од тог процеса могу да имају и пре самог чланства наше земље у Унији.

Чак 73 одсто испитаника подржава реформе које воде у чланство у ЕУ и сагласни су да би их требало спроводити и да их Унија не поставља као услов. У претходним годинама, од јуна 2014. године тај број је варирао између 65 и 75 процента, што значи да постоји реалан став јавности да су реформе у Србији потребне.

"Грађани сматрају да су реформе важне за добробит грађана и стварања боље и уређеније Србије, али и да су инструмент за чланство у Европској унији", истакла је Јоксимовићева.

Као најзначајнију реформу, односно као реформу која има најпозитивнији утицај на њихов свакодневни живот, испитаници виде борбу против корупције (19 одсто). Реформа здравственог система са 17 одсто, боља заштита људских права, те реформа правосуђа са по 13 процената следеће су по важности за грађане, према резултатима истраживања Министарства.

Говорећи о претприступним фондовима ЕУ, Јоксимовићева је подсетила да Србија предњачи у региону по искоришћености новца који јој је на тај начин стављен на располагање, односно годишње око двеста милиона евра.

Званични подаци говоре да су у периоду од 2000. до краја 2016. године, Европска унија и њене државе чланице са 4,31 милијарди евра реализованих бесповратних средстава били највећи донатори, чиме су значајно допринели развоју Србије.

И овог пута, највећи проценат грађана, њих 62 одсто, сматра да би односе Београда и Приштине требало решавати независно од очекивања Европске уније и процеса европских интеграција.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво