Ђелић: Владајућа коалиција стабилна

Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић тврди да је владајућа коалиција стабилна. Без хапшења Младића и Хаџића нема даљег приближавања ЕУ. Србија ове године из предприступних фондова ЕУ очекује око 190 милиона евра и још 400 милиона финасијске помоћи.

Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић тврди да реконструкција владе "апсолутно није на дневном реду" и да је владајућа коалиција стабилна.

"Биће још много изазова ове године и веома је важно да све институције буду одблокиране, а нарочито Скупштина Србије, како би радиле у интересу грађана и државе", рекао је Ђелић у интервјуу агенцији Бета.

Ђелић је додао да ове године нису предвиђени избори и да би то требало искористити како би се сви предали раду у отежаним околностима, изазваним светском кризом "без преседана у последњих 100 година", као и да је енергетска криза показала колико је важна политичка стабилност.

Потпредседник Владе је навео да се на политичкој сцени постепено појављују два велика блока и да је за будућност Србије, као и за сваку европску демократију, упутно да има две велике странке.

"Једну која покрива центар и левицу са савезницима, а то је Демократска странка, и другу која би покривала десницу, а видимо да ту има неколико конкурената од којих је најозбиљнији за сада Српска напредна странка", прецизирао је Ђелић.

Косово неће бити цена европских интеграција 

Ђелић, који је задужен за европске интеграције, упитан да ли би и када у том процесу могло да дође на ред питање добросуседских односа, одговорио је да Србија неће пристати на било какву уцену око Косова зарад европских интеграција.

"Ниједна таква уцена није дошла на адресу Београда и институционално решење ће морати да се нађе у тренутку уласка Србије у ЕУ, а до тада ће ситуација на терену и сви наши напори показати да је неизбежан наставак преговора зарад историјског компромиса између Београда и Приштине", истакао је Ђелић.

Додао је да, међутим, остаје отворено питање одмрзавања Прелазног трговинског споразума и да Србија свакодневно, у контактима са Европском комисијом и земљама чланицама ЕУ, доказује пуну сарадњу са Хашким трибуналом.

"Надамо се да ће ти елементи довести до промене тврдог холандског става, а Србија ће свакако аплицирати за добијање статуса кандидата најкасније до априла", рекао је Ђелић.

Хапшење Младића и Хаџића доказ европског опредељења 

Ђелић је истакао да хапшење и изручење Ратка Младића Хашком трибуналу неће нестати као услов и да је на Србији да покаже како у потпуности сарађује са тим судом, а најбољи доказ је хапшење преостале двојице бегунаца, Младића и Горана Хаџића.

"Сви су у Европи били изненађени тиме што су Холанђани све више дефинисали пуну сарадњу искључиво тиме да се Младић нађе у Хагу".

"Та позиција је тврђа, али ми, са друге стране, имамо све више доказа да Србија у потпуности сарађује са Хашким трибуналом", навео је Ђелић.

"Наша је обавеза је да чак и када се према Србији врши неправда, наставимо у стратешком правцу уласка у ЕУ, јер је то у најдубљем интересу Србије", нагласио је потпредседник Владе.

Ђелић је додао да је процес проширења ЕУ "отежан, али не и стопиран" због светске кризе и ирског одбијања да прихвати Лисабонски споразум, како и да постоје кораци у правцу интеграције Србије и западног Балкана.

Ђелић је навео да ће у процесу визне либерализације са земљама ЕУ Европска комисија најкасније у мају имати прве закључке о напретку Србије.

"За очекивати је да ћемо сви на западном Балкану добити додатне сугестије на којима ћемо радити током лета и конкретна одлука коју ће донети земље чланице шенгенске зоне би могла уследити крајем године. Сви наши напори усмерени су ка томе да та одлука буде позитивна", рекао је Ђелић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво