субота, 23.11.2019, 12:30 -> 17:55
Извор: РТС
Аутор: Јелена Николић
Боцан-Харченко за РТС: Сада није најповољнија ситуација за обнову преговора
Амбасадор Русије Александар Боцан-Харченко је за РТС говорио о шпијунској афери, односима Београда и Москве, ставу Русије по питању односа Београда и Приштине.
Ко је на снимку о коме цела Србија говори данима, сада се зна. Зна се и ко је објавио снимак и да таквих афера и докумената има још. На питање "зашто" које му је поставио председник Вучић, руски амбасадор у Србији можда није имао одговор, међутим, на неке друге у вези са објављеним снимком, али и односима Србије и Русије и Русије и Европске уније, јесте.
У интервјуу за РТС Александар Боцан-Харченко указује да се "увек или бар често" уочи састанака на високом нивоу појављују неке провокације и нешто скандалозно.
"Ми смо навикли и без обзира на то и на такве провокације идемо даље, знајући сигурно, и ово је најважнија ствар у читавој овој причи, више од 100 одсто да су наши билатерални односи и пријатељство стабилни, чврсти, садржајни и имају охрабрујућу перспективу и дубину и никакве скандалозне приче тобожњег врбовања од стране руског војника српског војника не могу нанети никакву штету нашим односима", истакао је амбасадор Русије у Београду.
Малочас сте рекли да је појављивање овог снимка провокација. Очекујете ли да оваквих провокација буде још?
У таквом свету живимо, и морамо бити спремни за свакакве провокације. Али надамо се да ће бити боље.
А имате ли ви неку истрагу у вези са овим снимком?
Не мора човек да живи мислећи: сад мора да се деси нешто лоше. Може и нешто добро. Ја сам миран знајући да неће бити никакве штете, а ово је најважнија ствар. Ја сам миран јер, ево, причам са вама, али ово је разговор и ми причамо за гледаоце РТС-а и ја сам убеђен да за већину њих најбитнија питања су да ли је могућа нека штета, неки квар у односима са Русијом, ја желим да искористим ову прилику да кажем да никакве штете неће бити, сви смо мирни и радимо најважније ствари.
Поједина тумачења објављивања овог снимка доводе се у везу са утицањем на политику војне неутралности коју Србија води. Односи Србије и Русије су протеклих година добри, а ти односи ће се потврдити и у мају наредне године када је планирано да српска војска учествује на паради у Москви. Заједничка историја, чини се, никоме не смета, али је војнотехничка сарадња многима трн у оку, па ко све прати сарадњу Србије и Русије у тој области и зашто?
Наравно, нису сви у овом свету у ком живимо задовољни сарадњом у војној сфери. Ја мислим да нису сви задовољни сарадњом уопште Србије и Русије а и зато што је на садашњем нивоу, и то не само у војној сфери. А војнотехничка сфера је осетљива па се на њој види негативан однос, па зато позивају Београд да одустане од сваке сарадње са Русијом.
Ја се враћам на ову војнотехничку сарадњу, ја уопште не знам зашто ова врста сарадње тако и у толикој мери иритира друге партнере Србије, било у региону било још даље.
Ово је важан и можда најбитнији део суверенитета сваке земље, и свака земља јача и жели да ојача свој суверенитет, и развијајући своју војнотехничку индустрију, домаћу и наравно у сарадњи са другим земљама.
Знам да Русија пружа најбољи квалитет, ту мислим на цену и квалитет и ниво техничке опремљености, модерни ниво. Због тога у тржишном смислу наш руски производ одговара Србији у највећој мери. Да ли сте ви икада чули да Русију иритира, Русија се не слаже и ово отворено каже медијима за јавност, да Русија не жели да нека суверена земља тргује са другом неком земљом? Никада! Нама не пада на памет, не долази у обзир да кажемо нешто слично. За нас је најважнији суверенитет и интегритет у овом случају Србије.
Када говоримо о територијалном интегритету и суверенитету једне државе, Косово јесте једно од најважнијих питања за Србију. И ту, чини се, нема много помака упркос тежњама ЕУ и Америке. Ко би могао да направи први корак у решавању овог проблема у овом тренутку?
Не могу да кажем да је сада најповољнија ситуација за обнову преговора. И ово је потпуно објективна оцена, а и ја сам чуо понекад неке оптужбе на рачун Русије да Русија жели да спречи разговоре.
А ко је оптуживао Русију?
Па било је таквих разговора и ја сам чуо и из Приштине такве неке изјаве да Русија не жели преговоре и нема жељу да се реши питање Косова заувек. Ова изјава стигла је на адресу Русије, која је увек подржавала да се реши то питање више него партнери из западних земаља.
Између осталог, ми сматрамо да је ова ствар јако важна, преговарачки процес између Београда и Приштине у Бриселу под окриљем ЕУ има такав темељ и подршку у УН. Али конкретне прилике, сада нпр. Приштина – доста је радикална ситуација, а радикална су и размишљања, као и изјаве. Још нису формирани привремени органи власти, сада према мом мишљењу нема преговарача, али још важније је да од стране Приштине није било ниједног помака, ниједног корака у сусрет образложеним захтевима Београда, пре свега ја мислим на тарифе, царине.
Неопходни су предуслови и само преговори и без неких временских оквира. С обзиром на то да је ситуација веома тешка, имам озбиљне сумње да је могуће за неколико месеци или за једну годину да се реши овај проблем и то одједном. Тешко је ово замислити.
Када говоримо о ЕУ, председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен изјавила је да је председник Француске Емануел Макрон отворио Русији врата Западног Балкана након блокирања преговора о приступању Албаније и Северне Македоније Европској унији. Пратите ли шта се збива у последње време са ЕУ?
Наравно, ЕУ је без обзира на садашње потешкоће наш најважнији партнер и трговински и политички и економски и у сваком смислу. И у хуманитарном, имамо вековне везе, и оно што нас повезује је да је Русија део Европе. И, наравно, верујемо да ће доћи време за побољшање наших односа јер сада мислим да има све више мишљења у утицајним круговима ЕУ који су против санкција Русији јер схватају да ове санкције наносе штету пре свега ЕУ. Ми верујемо и ми смо спремни да идемо ка побољшању и стабилизацији односа са ЕУ.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар