"Рововска" борба за Интерпол и ове године

Чиле је у последњем тренутку одобрио учешће приштинској делегацији на Генералној скупштини Интерпола, која се од 15. до 18. октобра одржава у Сантјагу. Прошлогодишњи покушај Приштине да постане пуноправни члан Интерпола био је неуспешан, јер та иницијатива није добила потребну већину гласова.

Покретања потерница за полицајцима и војницима који су учествовали у противтерористичким операцијама на Космету и подела унутар Интерпола – на те последице министар полиције Србије упозорава у случају евентуалног чланства Приштине у тој организацији.

Небојша Стефановић наводи да је прошле године у Дубаију постојала дубока подела међу државама чланицама и оцењује да би даљи улазак у ту поделу довео до дога да она постане блоковска.

Додаје да ће се, уместо одлуке засноване на правним условима, она донети према томе да ли је неко из ове или из оне земље.

Дипломатска активност која прати овогодишњу Генералну скупштину привидно је слабија него 2018. године.

То, међутим, оцењују познаваоци, није гаранција исхода.

Танасковић: Покровитељи Приштине желе међународни успех

Бивши амбасадор Србије при Унеску Дарко Танасковић објашњава да постоје разлози због којих је покровитељима Приштине стало да се оствари неки успех на међународном плану.

Створила би се ситуација, указује Танасковић, да Приштина може лакше да повуче такозване таксе како би се обновио дијалог и у том смислу се води једна врло озбиљна рововска борба.

На претходној Генералној скупштини у Дубаију, 68 држава било је за улазак Приштине, а 16 се уздржало од гласања док се 51 чланица Интерпола противила.

Логично би било, сматра Танасковић, да Косово не може да прође, јер је ситуација у погледу броја држава које га признају односно које га не признају сада још неповољнија за Приштину.

"Досећи двотрећинску већину је сада веома тешко, али да су притисци веома јаки види се и по томе што је Чиле држава која не признаје независност Косова и која је увек била веома коректна у том погледу и на коју смо увек могли да рачунати са пуним поуздањем, одобрила да Косово присуствује овом састанку као посматрач", каже Танасковић.

Нови захтев Косова био је и повод састанка министара унутрашњих и спољних послова са амбасадорима одређених држава чланица Интерпола.

Министри су захвални свима који су пружили подршку ставовима Србије у Дубаију, уз уверење да ће поново потврдити да су против политизације те полицијске организације.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво