Меркелова и Брнабићева сагласне да је политичка и економска сарадња одлична, једино неслагање је око Косова

Канцеларка Ангела Меркел и премијерка Ана Брнабић истичу одличне економске и политичке односе две земље, као и подршку Берлина евроинтеграцијама Србије. Мислим да ће мир на Балкану доћи тек када будемо у ЕУ, каже Брнабићева. Једина тачка неслагања између Србије и Немачке је Косово и Метохија.

Ангела Меркел је рекла да је са Аном Брнабић разговарала о Берлинском процесу, али и успешној економској сарадњи.

Указала је да је око 400 немачких предузећа активно у Србији, и да у њима ради око 60.000 запослених.

"Желим изразито да нагласим да председница Владе није посвећена само борби против незапослености и расту економије Србије, него и дигитализацији и дигиталној трансформацији", рекла је Меркелова додајући да Србија у томе предњачи.

То је, истиче, важан сигнал младима и инвестиција у будућност, јер је управо међу њима велика незапосленост. Србија је пример и за друге европске земље, указала је канцеларка.

Ана Брнабић је рекла да је циљ њене посете Берлину да односи са СР Немачком буду што бољи и да се у будућности још више развијају.

"Ако би ме питали да некако закључим о чему смо причали и шта је било најважније, то је економија и јачање економских односа, европски пут Србије и евроинтеграције – докле смо дошли и шта још треба да урадимо и како да их убрзамо, што је свакако важно и за цео Западни Балкан. Трећа ствар је регионална стабилност и сарадња. Нема јаке и стабилне Србије и ЕУ интеграција без безбедног и стабилног Балкана", рекла је Брнабићева и додала да је било речи и о Косову и Метохији.

Желимо да покренемо нови талас немачких инвестиција

Премијерка поручује да жели да се односи са Немачком још брже развијају, нарочито у области економије, и најавила да је време да се покрене нови талас немачких инвестиција у нашој земљи.

"Циљ моје посете је да односи са Немачком буду још бољи и да се они даље у будућности развијају. Нама неизмерно значи партнерство, сарадња и подршка Немачке у свим областима, како у политичким, економским, тако и на путу наших европских интеграција", рекла је Брнабићева током заједничке конференције са канцеларком Меркел у Берлину.

Додала је да већину немачких компанија у Србији чине велике компаније и да је време да се привуку њихова мала и средња предузећа.

"Чак 90 одсто немачке привреде чине мала и средња предузећа. Они су основа немачке привреде. Зато мислим да је време да привучемо немачка мала и средња предузећа", рекла је Брнабићева и додала да су и немачки предузетници показали интересовање за то.

Премијерка је изнела податке о трговинској размени две земље која је достигла готово пет милијарди евра, с тим што дефицит на српској страни достиже готово милијарду.

"Охрабрујуће је то да у сфери услуга, где је размена 855 милиона, Србија има суфицит од 255 милиона, што показује да Немачка помаже Србији тамо где је Србија најконкурентнија", рекла је Ана Брнабић.

О специјалном изасланику

Ангела Меркел је након разговора са премијерком Србије Аном Брнабић навела да би требало наставити процес решавања проблема Косова и Метохије и додатно га унапредити, како би било постигнуто решење. 

Додаје да не може ништа рећи у вези са информацијама које су се појавиле да би Немачка и Француска могле да именују специјалног изасланика за дијалог Београда и Приштине.

"Што се тиче специјалног изласаника не могу ништа рећи, могу само да кажем да су Немачка и Француска покушавале и да и даље покушавају да се контакти поново покрену, како би се наставио дијалог Београда и Приштине и како би се се нешто урадило по питању такси да би се трговина могла одвијати на одговарајући начин", поручила је немачка канцеларка.

Подсећа да је дијалог прекинут након увођења приштинских такси и истиче да ће се о наставку дијалога поново разговарати након косовских избора.

"До сада није било могуће успоставити дијалог између Београда и Приштине будући да таксе представљају велику прпреку и отежавајућу околност. Вратићемо се том питању када се заврше избори на Косову и Метохији", указала је Меркелова.

На питање новинара да ли ли Берлин и ЕУ имају неки рок до ког треба да се постигне споразум Београд и Приштине и да ли важи оквирни датум 2025. година коју је Жан Клод Јункер споменуо када је реч о приступању Србије Европској унији, одговара да не постоје рокови у којима се неке ствари морају завршити.

"Нема рокова у којима се неке ствари морају завршити. Што пре то боље – увек је мото оних држава који желе да постану чланице ЕУ, али некада је потребно мало више времена. Зна се да за приступање ЕУ треба решити одређене ствари у вези са Косовом. Што се тиче 2025. године, ја нисам за то да се лицитира неким датумима и временима. Нама је сада важно да све земље кандидати испуњавају услове за приступање и предуслови су врло јасни. Ако Србија испуњава услове, онда можемо говорити о приступању, а не могу рећи које године би то могло бити, на крају то и није важно, већ је важно докле је Србија напредовала у свом развоју", објаснила је Меркелова.

Поручила је да ће Немачка као партнер и даље подржавати развој Србије и јачање немачко-српских односа и сарадње. 

На крају конференције, премијерка је немачкој канцеларки упутила позив да посети Србију.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво