Нови водовод у Газиводама снабдева север КиМ

Снабдевање водом грађана Зубиног Потока, Косовске Митровице и Звечана убудуће неће зависити ни од капацитета, нити од добре воље Албанаца, јер ће воду добијати из новог регионалног водовода у Газиводама, а не из фабрике за прераду воде у јужном делу Косовске Митровице.

У нови Регионални водовод држава је уложила 16 милиона евра, како би се омогућило стабилно снабдевање водом у три општине на северу Косова и Метохије.

На тај начин биће решен вишедеценијски проблем становника Зубиног Потока, северне Косовске Митровице и Звечана.

"Можемо рећи да је Регионални водовод завршен", каже градоначелник Зубиног Потока Срђан Вуловић за Танјуг и наводи да је вода за пиће стигла до Косовске Митровице, Звечана и до Зубиног Потока, а ускоро ће стартовати стално снабдевање грађана.

До сада су се северна Косовска Митровица и Звечан снабдевали водом из Фабрике за прераду воде у Шипољу, насељу у јужном делу Косовске Митровице, а услед нестабилног дотока воде из јужног дела, годинама су се становници те две општине на северу сусретали са проблемима и недовољном количином воде за пиће.

Изградња Водовода почела је 2011. године, када је, каже Вуловић, обезбеђено неких 10 милиона евра.

Изградња, међутим, није текла како је планирано, што због "субјективних околности", што због проблема на Косову и Метохији.
"Када су у питању субјективне околности, међу њима је и то што је било лоше испројектовано", каже Вуловић.

У изградњу се, објашњава, поново кренуло 2015. године, захваљујући председнику Србије Александру Вучићу, који се постарао да буде обезбеђено додатних шест милиона евра.

Главна фабрика за пречишћавање воде је у Газиводама, недалеко од велике бране, у општини Зубин Поток, а од ње иде систем цеви до Косовске Митровице, дужине од 25 километара.

Како је испричао Вуловић, у саставу тог новоизграђеног цевовода је бустер станица у селу Јагњеница, а поред тога изграђен је и базен од 100 кубних метара и пробијен тунел у дужини од 920 метара са улазним грађевинама.

У оквиру водовода је и компензациона комора, која регулише притисак, тако да је цео систем, како наводи Вуловић, практично комплетно завршен.

Оно што је карактеристично је да су управљање и контрола система аутоматизовани, а цео систем покривен је видео-надзором.

Вода која се обрађује у постројењу како би била спремна за пиће, узима се из језера Газиводе, на темељном испусту велике бране, са 70 метара дубине.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво