Увођење таксе није донело никаву корист економији Косова

Увођење пореза од 100 одсто на производе из Србије и БиХ није донело никакву корист Косову, резултати су анализе Института ГАП у Приштини. Увоз из Србије за пет месеци смањио се за 88 одсто, односно за 160 милиона евра, док је увоз из БиХ пао за 83 одсто, односно за 24 милиона евра. Највећи профит остварили Словенија, Израел и Турска, који су имали огроман раст извоза на Косову, наводи се у извештају.

Институт ГАП је представио извештај "Какав ефекат има такса од 100 одсто на економију Косова". Берат Тачи са тог института навео је да на Косову није забележен економски раст, преноси РТК2.

"Увођење пореза није добро осмишљено, јер није било прелиминарне анализе о томе какав ће бити ефекат тог пореза. Подаци не показују убрзани раст прерађивачке индустрије на Косову, било у смислу обима производње или стварања нових радних места. Косово није видело никакву корист од увођење пореза од 100 одсто", рекао је Берат Тачи.

Тачи је додао да Косово треба да настоји да поново преговара о ЦЕФТА споразуму.

"Косово није прекршило споразум ЦЕФТА јер је Србија угрозила безбедност Косова. Не можемо се повући из ЦЕФТА-е као држава јер је она део ССП-а. Косово би требало да тражи поновно преговарање о ЦЕФТА споразуму са другим државама чланицама, јер то не могу да ураде самостално", истакао је Тачи.

Бљенд Хисени из Института каже да је пет месеци након увођења пореза, увоз из Србије пао за 88 одсто и да је извоз са Косова наставио да расте. Оно што је забележено јесте и повећање цена домаћих производа.

"Укупни увоз је наставио да расте. Још увек постоје сумње да производи из Босне и Србије настављају да улазе на Косово преко земаља у региону. Истраживања показују да порез од 100 одсто није дао никаквог ефекта на извоз. Оно што је забележено јесте и повећање цена домаћих производа. Главни профитери су земље које су повећале увоз својих производа на Косову, а то су Словенија, Израел, Албанија и Турска", изјавио је Бљен Хисени из Института.

Имајући у виду ове анализе, из Института Гап поручују да би одржавање таксе на дуже време могло имати утицаја на повећање сиромаштва на Косову због раста цена. 

Косово је 21. новембра увело таксу од 100 одсто на производе из Србије и БиХ. 

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи