Становници Косова не верују УНМИК полицији

Становништво Косова готово да нема никакво поверење у тамошњу међународну полицију, али безбедносну ситуацију, која је протеклих година била један од главних проблема, процењује као релативно стабилну, наводи се у новом извештају Организације за европску безбедност и сарадњу, ОЕБС.

Упркос дубоким поделама, косовски Албанци и Срби делују уједињено око мишљења о делотворности УНМИК полиције, чији је рејтинг пао навероватно ниских три одсто, наводи се у "Процени поверења" ОЕБС-а, објављеној у понедељак у Приштини.

Истраживање јавног мнења обављено је крајем прошле године, и у њему је учествовало 1.900 становника Косова, свих етничких група, те различитих година, полова, степена образовања, те социјалног статуса.

Становништво Косова, обзиром да је анкета спроведена крајем прошле године, сматрало је да ће преговори између Београда и Приштине о статусу те покрајине, представљати најозбиљнији безбедносни изазов, али, у коначном збиру, свега петина испитаника сматра да је стетен опасности висок.

Појављивање оружаних група, попут фантомске Албанске националне армије, АКСх, која се периодично појављује у западним и северним деловима Косова, свега осам одсто становника Косово сматра за фактор дестабилизације, а нешто више испитаника за извор будућих проблема држи економске проблеме.

Према подацима разних међународних организација, стопа незапослености на Косову износи између 35 и невероватних 65 одсто.

Испитаници, како се наводи у истраживању, највише верују међународним снагама, Кфору, чијих је око 16.000 војника распоређено широм покрајине, али су сви остали инструменти међународне заједнице, попут УНМИК-а, међународне полиције и правосуђа добили оцене које се тешко могу описати као задовољавајуће.

Косовски Срби и Албанци су, истовремено, подељени око улоге које у тамошњем друштву имају Косовски заштитни корпус, односно јединица настала демилитаризацијом Ослободилачке војске Косова, и Косовске полицијске службе, при чему албанско становништво те две формације сматра озбиљним чиниоцем стабилности, док је српске генерално незадовољно њиховим учинком.

Истраживање ОЕБС-а обухватило је и две "ризичне групе", попут Срба који живе у енклавама у централном Косову и Албанаца из северног, српског дела Косовске Митровице, који су листом изразили озбиљно незадовољство безбедносном ситуацијом у свом окружењу.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи