Болници у Косовској Митровици недостају лекови, отежан рад

Клиничко-болнички центар у Косовској Миторвици једна је од установа, која је највише погођена приштинским таксама. Милан Ивановић, директор КБЦ каже да се ради у отежаним условима и да недостају лекови, храна, технички материјали, средства за хигијену.

Ситуација није ни мало лака јер је КБЦ у Косовској Митровици практично најзначајника здравствена установа у којој се лече Срби, овде се уради 75 одсто стационарних услуга на КиМ.

Сваког дана овде лежи измеу 350 и 400 пацијената, а годишње се уради око 1.800 операција и више од 600 порођаја.

Милан Ивановић, директор Клиничко-болничког центра каже да је ово једина стационарна установа на КиМ која није санирана.

"Све остале установе и болнице а има их 23 у којима раде албанци и где се лече, саниране су од стране међународне заједнице", рекао је Ивановић.

Према његовим речима, ради се у отежаним условима, и осим проблема са снабдевањем не само лековима, постоји проблем доласка пацијената са простора јужне српске покрајине.

Због небезбедности и несигурности људи нерадо напуштају своје домове, енклаве па се често јављају у одмаклом стадијуму болести када је лечење знатно теже, објашњава Ивановић.

"У овом тренутку недостају лекови, али не само они већ и остале потрепштине као што су храна, технички материјали, средства за хигијену", каже Ивановић.

Како истиче, најосетљивије је снабдевање лековима.

"У низу претходних година Приштина је покушавала на све могуће начине да отежа живот наших грађана посебно наших пацијената и да створи катастрофалне услове за живот и за лечње. То је плански организовало да би се изазвало и етничко чишћење Срба са овог простора посебно из северног дела", каже Ивановић.

Уколико се ситуација продужи дугорочно, Ивановић каже да постоји хуманитрана криза у несташици појединих антибиотика, анестетика, цитостатика.

"Ако се натави ситуација са блокадом и драконским санкцијама заиста ово може прерасти у онемогућено лечење наших пацијената. За сада успевамо да адекватно збринемо уз помоћ министарства и наше државе и да тешкоће савладамо у краткорочном периоду", закључио је Ивановић.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 19. март 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво