Ђорђевић: Ми знамо шта значи бити избеглица

Држава Србија жели одговорно да се понаша према мигрантима, а највећи проблем су малолетници рекао је за РТС министар Зоран Ђорђевић. Наша политика према мигрантима је мирољубила, ми знамо шта значи бити избеглица, навео је Ђорђевић

Више од 160 држава подржало је у Маракешу необавезујући споразум Уједињених нација о миграцијама који треба да обезбеди сигурно, уређено и хумано кретање људи по свету. У име Србије, овај документ подржао је министар Зоран Ђорђевић.

"Документ је правно необавезујући, и представља наставак политике према мигрантима који влада води од почетка мигрантске кризе 2015. године", рекао је Ђорђевић гостујући у Дневнику РТС-а.

Према његовим речима, Србија жели одговорно да се понаша према мигрантима, а посебну пажњу обраћа на малолетнике који пролазе кроз нашу земљу.

"Највећи проблем су малолетници. У Србији има 4.000 миграната, а од тога је 3.000 деце", нагласио је министар и истакао да је политика према њима одувек била мирољубива.

Ђорђевић је рекао да постоје земље где се  развија ксенофобија према мигрантима.

"Ми немамо проблем да људи прођу кроз нашу земљу и да иду где су кренули. Споразумом се обавезујемо да ћемо поштовати њихова људска права. Постоје земље где се развија ксенофобија према мигрантима, а Србија је отворено друштво. Ми знамо шта значи бити избеглице, два пута смо имали такве ситуације", навео је Ђорђевић.

Одговарајући на питање да ли ће следеће године бити повећања пензија, министар је рекао да уколико буде суфицита у буџету на крају следеће године та средства се могу преусмерити, као што је то био случај ове године када су пензионери добили једнократну помоћ.

Говорећи о агенцијама за запошљавање, Ђорђевић је рекао желе да чују шта причају и послодавци и синдикати.

"Сада хоћемо да уведемо нека правила. Агенције запошљава људе, она склапа уговор са фирмом. Верујемо да ћемо да нађемо неки договор, како би статус 100.000 радника био решен", каже Ђорђевић.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво