Формирани сви национални савети националних мањина

Сви национални савети националних мањина - укупно 22 - конституисани су у законски предвиђеном року, а очекује се да ће до почетка јануара они усвојити Статуте и изабрати председнике и чланове осталих тела, каже помоћница за људска и мањинска права и слободе у Министарству државне управе и локалне самоуправе Ивана Антић.

Антићева је навела да су већина Националних савета одржали и прве редовне седнице на којима су бирали председнике и усклађивали Статуте са одредбама новог Закона о националним саветима националних мањина.

''Велики број Савета је већ изабрао председнике, а то је први корак у поступку који се спроводи пред Министарством државне управе и локалне самоуправе које има задатак да, пре него што упише председнике у регистар Савета, провери да ли су ти поступци у складу са законом", рекла је Антић за Танјуг и подсетила да су након избора формирана и два нова Национална савета - руске и пољске националне мањине.

Појаснила је да Национални савети руске и пољске националне мањине имају рок од 10 дана од конститутивне седнице да ускладе Статуте и 30 дана да изаберу председнике, док остали Национални савети имају рок од 20 дана за усклађивање својих Статута и 30 дана да изаберу председнике.

''Крајњи рок када очекујемо да ће свих 22 Национална савета имати усвојене статуте и изабране органе је почетак јануара следеће године", навела је Антић.

Како је рекла, у току је упис Националних савета, односно промена података у Регистру националних савета.

Антић је указала на одредбе новог Закона о националним саветима о неспојивости функција председника Националног савета, као и председника и чланова Извршног одбора савета са политичким функцијама.

Поштујући нову законску одредбу председник општине Кучево Новица Јаношевић поднео оставку на ту функцију и преузео дужност председника Националног савета Влаха, а исто је учинила народна посланица Либушка Лакатош, чланица Националног савета словачке националне мањине.

Антић је, такође, подсетила је и на одредбу о овлашћењима Савета и напоменула да члановима није дозвољено да користе Савет у политичке сврхе већ за деловање у области културе, образовања, информисања, службене употребе језика и писма.

Упитана о могућим неправилностима и примедбама након првих конститутивних седница, Антић је навела да је Републичка изборна комисија објавила извештај о спроведеним изборима из којег се, како каже, може закључити да су протекли у најбољем реду.

"Што се тиче поступка конституисања, који је још увек у току, постоје одређене процедуралне примедбе које Министарство разматра и које ће се узимати у обзир приликом уписивања у регистар.

Примедбе у вези са одржавањем првих седница Националних савета су углавном процедуралне природе и односе се на примену Пословника или Статута, али већих проблема који би утицали на регуларност конституисања није било", казала је Антић.

Избори за Националне савете националних мањина одржани су 4. новембра ове године, а право гласа имало је 507.183 припадника мањинских заједница.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво