Ђорђевић: Градимо друштво без насиља

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић посетио је Сигурну кућу у Панчеву у оквиру светске кампање "16 дана активизма протв родно заснованог насиља".

Том приликом министар је истакао да је насиље над женама и децом проблем целе заједнице, и апеловао да се сви надлежни органи, појединци и друштво укључе у његово решавање.

"Сваки пут кад дођемо овде у посету, размишљамо шта још можемо да урадимо и као држава и као Министарство да помогнемо жртвама. Треба сви заједно да радимо на томе да се овај проблем искорени и да уопште не постоји. Уз помоћ свих, људи који овде раде и других институција, верујем да ћемо као држава моћи да се изборимо са тим и да пружимо шансу овим женама да започну један нов живот без насиља, да деца нормално одрастају и да изградимо друштво у коме ће Сигурне куће бити празне", рекао је Ђорђевић.

Према његовим речима, Министарство интензивно ради на Закону о социјалном предузетништву, који ће бити у индиректној вези са истакнутим проблемом.

"Женама, које су овде, првенствено је најтеже да се економски осамостале. Покушаћемо да више радимо на сарадњи центара за социјални рад и Националне службе за запошљавање, како бисмо имали потребну спону у сарадњи и омогућили да те жене добију лакше запослење", рекао је Ђорђевић.

Државни секретар Стана Божовић задужена за антидискримициону политику и унапређење родне равноправности указала је да се Министарство и Влада Републике Србије снажно боре против насиља, наводи се у саопштењу.

"Сигурна кућа у Панчеву је добар пример праксе, када је у питању заштита жртве, пружање услуга, брига о жртви и продужена подршка, као и подршка града и градских институција", рекла је министар.

Жртву је прво потребно заштити и збринути у сигурној средини, пружити све елементе заштите њој и њеној деци, а одмах затим оснажити је, наћи јој посао преко институција уколико је незапослена, или обезбедити доквалифиокацију, с обзиром на то да су жртве углавном жене са ниским образовним профилима и без посла, додала је она.

Руководилац Прихватилишта за жене и децу жртве породичног насиља у Панчеву Јасна Вујичић, истакла је да су за шест година, од кад је отворена Сигурна кућа у овом граду, пружили уточиште за преко 500 жена и деце.

"Доступни смо 24 сата, сваки дан у години и безбедност је наш императив. Свака жена која успе да отвори врата неком новом животу је наш велики успех", рекла је Вујичић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво