Петрич: Вучић – државник посвећен решавању историјског сукоба

Бивши изасланик ЕУ за Косово и један од најбољих познавалаца региона Волфганг Петрич каже да је председник Вучић "понекад тврд у понашању", а свеукупно је, додаје, државник који зна да је од пресудне важности пронаћи решење за историјски сукоб Срба и Албанаца.

Тако Петрић у разговору за Танјуг оцењује напоре Александра Вучића у дијалогу са Приштином и међународном заједницом за компромисно решење косовског проблема.

"Он зна да само превазилажењем тог проблема Србија може да напредује и да он то мора да учини. То бих и ја учинио и надам се да ће Вучић наставити са тим напорима. Знам и да за то има подршку ЕУ", рекао је Петрич, одговарајући на питање Танјуга шта би он урадио да је на месту председника Србије у овако суженом простору за проналажење копромисног решења за косовски проблем.

Петрич наглашава да је ЕУ, поучена досадашњим искуствима, не жели да увози проблеме, те да је битно да се последњи велики, како каже, историјски проблем на Бакану, конфликт Срба и Албанаца реши у европском духу, духу компромиса.

Уверен је да су председник Вучић и Хашим Тачи праве личности које могу довести до тог решења, као што су и два премијера Грчке и Македоније решили 26-годишњи спор око имена македонске државе. 

Он истовремено каже да постоји велика забринутост у Бриселу због последњег развоја догађаја на Западном Балкану.

"Одређене мере као што је увођење нових царина на робу из Србије и БиХ, су противне Цефта споразуму, тако и духу и идеји ЕУ. То мора да престане", рекао је Петрич коментаришући недавне потезе Приштине.

"Спор напредак у имплементацији договореног" 

Такође указује на спор напредак у имплементацији договореног, и скреће пажњу да би Приштина морала да примени већ договорене ствари из дијалога.

Због тога долази и до оваквих мера које представљају проблем и воде ка прекиду дијалога, што није добро", указао је Петрич.

Додаје да треба имати у виду да је за проналажење компромиса остао „само мали временски оквир". 

"Мислим да би требало искористити време, пар месеци колико ће још актуелна Европска комисија остати на функцији, као и Федерика Могерини. Уверен сам да сада треба појачано водити разговоре и Београд би, према мени, требало да предузме иницијативу и затражи бржи напредак, те и разматрање нових облика дијалога. Можда неки нови облик може водити ка бржем решењу. Време свакако истиче", упозорава Петрич.

Петрич каже да из сопственог искуства пошто је радио дуго у БиХ, зна да је решити конфликте ове врсте веома тешко и да зато компромис мора бити постигнут на договору две стране.

"Данас 25 година после завршетка рата, и поред мировног споразума који је добила та земља, постоје и даље проблеми. Зато сам уверен да компромис мора бити постигнут на договору две стране, који ЕУ мора подржати. Завршетком дијалога дошли би до окончања распада бивше Југославије. Србија као највећа држава има посебну одговорност у томе, а мислим да је дијалог државнички задатак", закључио је Петрич.

Каже да је свестан да је компромис увек болан, јер обе стране морају нешто изгубити, али подсећа да ће заузврат нешто и добити. 

Он је изразио уверење да ће, једном када буду решена та најважнија питања, као што је за Београд убрзање пута ка ЕУ, а за Приштину признање као државе и пријем у ЕУ, моћи брже да се реше и сва остала питања, као што је на пример пријем Косова у Интерпол.

Решење мора да садржи добру и солидну основу за даљи живот и напредак за српску заједницу на Косову, а за Србију брже отварање даљих поглавља, јер би то доказало грађанима да земља напредује", прецизира он.

"Teк решењем проблема Косова, Србија има слободан пут ка ЕУ" 

Петрич, међутим, сматра да би требало, без обзира на то да ли ће коначним решењем доћи до размене територија или корекције границе, успоставити зону слободне трговине у пограничном простору.

"То би за грађане било од користи и ЕУ би додатним подстицајима требало да то подржи", каже он.

Петрич, који важи за једног од најбољих познавалаца стања у региону Западног Балкана, јер је био високи предсавник у Босни и Херцеговини, али и амбасадор Аустрије у Србији, очекује да ће тек решењем проблема Косова, Србија имати слободан пут ка чланству у ЕУ, што је важно и за будућност региона.

"И Србија неће бити држава какву желимо ако се проблеми у региону не реше. Постоје више малих проблема, али пре свега онај историјски између Срба и Албанаца", нагласио је он.

Он је каже задовољан што Беч и даље има кључну поруку за Западни Балкан: "ми вам помажемо, подржавамо вас у напорима да уђете у ЕУ".

"Та порука се упућује у веома тешким околностима јер је ЕУ снажно заокупљена Брегзитом и постоје веома снажни популистички покрети против ЕУ. Верујем да је демократска Аустрија важна као узор Западном Балкану у контексту отворене привреде, отвореног друштва и верујем да у том правцу обе стране морају да раде", каже Петрич.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво