Тачи: Чврсти односи у интересу и Београда и Приштине

Територијални статус кво представља проблем и спречава две стране да напредују ка постизању трајног мировног споразума, рекао је косовски председник Хашим Тачи француском недељнику "Поен" (Le Point).

Хашим Тачи је изјавио да је у заједничком интересу Београда и Приштине да граде чврсте односе, а да то подразумева признавање самопроглашене независности Косова, преговоре о приступању ЕУ и чланство Косова у УН.

"Региону Балкана је потребна стабилност. Да бисмо то постигли, потребна нам је подршка ЕУ и, очигледно, председника (Француске Емануела) Макрона, јер је Француска увек била у првим редовима одбране мира", рекао је Тачи недељнику Поен (Le Point).

На питање зашто преговори о "размени територија" између Приштине и Београда тапкају у месту, Тачи је одговорио да за потешкоће нису нужно криви политичари.

"Тешко је преговарати, јер су наше историје трагичне. У Србији је јавно мњење и даље убеђено да је Косово колевка Србије. Потребно је, дакле, време да би се нашим народима објаснило да је у заједничком интересу изградња чврстих односа", рекао је Тачи.

Говорећи о "војсци Косова" чије је формирање Приштина најавила, каже да то "неће бити агресивна војска, већ мешовита национална војска".

"Територијални статус кво представља проблем"

"Потребно је да сви прихвате да разговарају на конструктиван начин. Кад је реч о размени територија, на пример, многи страхују да ће се том приликом отворити Пандорина кутија у региону. Али, то је смешно, јер ми нисмо центар света и свесни смо свог скромног места", каже Тачи.

Према његовим речима, територијални статус кво представља проблем и спречава две стране да напредују ка постизању трајног мировног споразума.

"Морамо радити за будућност. Француска и Немачка су успеле у таквом подухвату. Срби и Косовари немају Гетеа и Балзака да им помогну. Али, имамо кључну потребу да живимо у миру. Историју нећемо мењати: Србија и Косово су ратовали. Али, можемо да пишемо историју мирећи се", истакао је Тачи.

Наводи и да је Европска унија "нада Косова", јер је 95 одсто косовских становника за улазак у ЕУ и НАТО, а на опаску новинара париског недељника да би, према мишљењу многих, процес приступања могла да омете чињеница да је Косово већином насељено муслиманима, одговара да "Унија није клуб хришћанских земаља".

Каже и да "не треба дозволити да предрасуде и популисти покваре реалност" и наводи да се Косово "20 година бори против џихадиста".

"Увек смо веома обраћали пажњу, током рата за независност, да међу своје саборце против Србије не пустимо стране борце чији су мотиви били верске природе", тврди Тачи у интервјуу француском листу.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво