Ђукановић: Нестабилност појачана погоршањем односа Београда и Загреба

Председник Црне Горе Мило Ђукановић сматра да је напредак угрожен на целом Западном Балкану, да "посебну нервозу" стварају, како каже, нови преговори "председника Србије и Косова", као и да је нестабилност појачана погоршањем односа Београда и Загреба, што би могло да осоколи присталице "велике Србије".

Ђукановић је у интервјуу за француски Фигаро рекао да је помињање евентуалне размене територија Србије и Косова потпуна новост, те да треба сачувати опрезност и водити рачуна о томе да се не створи преседан који ће изазвати домино ефекат у региону.

"Та тема дуго времена је представљала табу зато што нас је подсећала на лоша искуства из деведесетих. Након завршетка ратова, у региону се највише говорило о мултикултурализму и међуетничкој демократији. Тачно је да су неке западне престонице промениле мишљење, чак врло експлицитно. Другим речима, дошла су друга времена", рекао је Ђукановић.

Сматра да треба сачувати опрезност и водити рачуна о томе да се не створи преседан који ће изазвати домино ефекат у региону.

Сачекајмо одлуке два председника", рекао је Ђукановић.

Упитан које су главне претње за Западни Балкан, Ђукановић је рекао да је напредак доведен у питање у целом региону.

Каже да то објашњава двема главним околностима.

"Прва се односи на интересе великих који се поново сударају на Балкану. То није никаква новост. Ми смо у историји увек коришћени као монета за поткусуривање у решавању проблема великих сила", наводи Ђукановић.

Како је додао, друга околност је то што се од деведесетих година вуку три проблема који "трују регион" – Македонију паралисану од 2008, конфликт Београда и Приштине чији је крајњи резултат свима непознат и нефункционална Босна и Херцеговина.

"Преговори Вучића и Тачија стварају посебну нервозу"

Ђукановић каже да "нови преговори између председника Србије и Косова стварају посебну нервозу у региону".

"Нестабилност је појачана недавним погоршањем односа између Србије и Хрватске. Плашим се да такав развој ситуације даје полет присталицама 'велике Србије'. Неки од њих поново почињу са оспоравањем црногорске независности трвдећи да Србија има природно право на Црну Гору. Таква реторика је опасна у времену нестабилности, чему смо могли да посведочимо деведесетих година", тврди Ђукановић.

Говорећи о односима са Русијом, Ђукановић каже да је Црна Гора историјски и културно увек била блиска Москви, али су се, каже, ти односи последњих година значајно погоршали.

Могао бих чак да кажем да никада раније нису били тако лоши", рекао је председник Црне Горе.

Број коментара 20

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи