Дачић: Посета папе Србији била би корисна

Свечаном мисом у катедрали Успења блажене девице Марије у Београду, обележено је 100 година од завршетка Првог светског рата. На конференцији за новинаре након мисе, Ивица Дачић је рекао да би посета папе Србији била корисна.

Шеф српске дипломатије Ивица Дачић рекао је да је његов став познат – посета папе била би корисна.

"Ви мој став знате. Износио сам га више пута. Сматрам да би то било корисно за Србију и за српски народ у целини", рекао је Дачић одговарајући на питање новинара после свечане мисе у катедрали Успења блажене девице Марије.

Дачић је, међутим, навео, да веома често односе са Ватиканом гледамо кроз проблеме који су постојали у вези са црквом у Хрватској и Другим светским ратом.

"Ово је питање универзалног карактера. Односи са Светом столицом далеко превазилазе то питање. Било би добро да постоје контакти и састанци представника СПЦ са Светом столицом. Што се тиче интереса српског народа и Србије мислим да би све то било корисно", рекао је Дачић.

Бечки надбискуп, кардинал Кристоф Шенборн, који је служио свечану мису, одговарајући на питање да ли је његов долазак на мису допринос настојању да папа посети Србију, рекао да "нема никакав налог од стране папе по овом питању".

"Али, имам налог који ми налаже моје срце као Аустријанца, јер имамо заједничку историју на овим подручјима и врло ми је стало до помирења", рекао је бечки надбискуп, који је својевремено учествовао у избору папе Фрање.

Дачић је захвалио кардиналу што је поклонио једну цркву у Бечу за СПЦ, граду у коме живи велики број Срба. "То је веома важан гест", поручио је Дачић.

Дачић се нада успешном крају дијалога

Ивица Дачић је рекао да се нада да ће дијалог Београда и Приштине имати успешан ток и успешан крај, али да не може конкретно да каже када ће разговори бити настављени, а ни када ће бити окончани.

"Ми желимо да се разговара отворено у покушају да се траже решења и компромиси", рекао је Дачић, али је додао да је највећа препрека дијалогу и договору власт у Приштини.

"Aко хоћете искрено, највећа препрека за долазак до мирног решења су власти у Приштини. Више нема препрека када је реч о међународној заједници, они разумеју то, овде је само у питању да ли власти у Приштини желе компромис или не, али искуство нас учи да је боље да се преговара сто година, него да се ратује", истиче Дачић.  

Рекао је да је Београд спреман да учествује у дијалогу у жељи да се постигне компромисно решење које мора да уважава интересе и албанског и српског народа који живи на Косову и Метохији. 

Најновији потези Приштине, каже Дачић, говоре да Приштина не испуњава ништа од договореног.

Рекао је да је с представнцима Ватикана имао отворене разговоре о томе колико је хришћанско културно и верско наслеђе важно и како да сви заједно помогну да то буде једна од тема у дијалогу.

Бечки надбискуп је имао исту поруку и рекао да је рат увек најгоре решење. "Сви смо научили из историје да се једино заједнички може радити", рекао је кардинал Шенборн.

Католичка црква снажно подржава пут помирења

Надбискуп Шенборн је рекао да је миса веома важна, јер има симболично значење, али и да показује како једни другима пружамо руку помирења.

"Морамо гледати напред", поручио је Шенборн и истакао да је Католичка црква увек снажно подржавала пут помирења и интеграције у Европи.

Навео је да је после Другог светског рата било великих залагања да би се нашао заједнички пут народа у Европи – континенту за који каже да је континент помирења.

Бечки надбискуп је рекао да је у Европи неопходно написати заједничку реч о заједничкој историји, те да у научном пројекту који је покренут заједно раде историчари из Србије, Хрватске, БиХ и Аустрије.

Истакао је неопходност успостављања заједничке платформе вредности на чему се ради деценијама са пуно тешкоћа.

"Верујем да је нама хришћанска вера битна. Заједно се можемо суочити са потешкоћама и тако заједнички их превазићи", рекао је и навео да је за њега хишћанска вера пуно јача веза него његова национална припадност.

Као Аустријанац, забринут је због национализма, али не и због патриотизма. 

"Верујем да свако од нас треба отаџбину и један матерњи језик. Ми у Европи имамо много различитости, али и много тога заједничког. На томе треба радити", навео је бечки надбискуп. 

Одата почаст свим жртвама 

Ивица Дачић је рекао да му је част што је на позив београдског надбискупа Станислава Хочевара заједнички обележена 100 година од завршетка Првог светског рата.

"Поносан сам што смо данас гестом пружања руке одали почаст свим жртвама у Великом рату и подсетили се да нам је један заједнички пут, пут разумевања и праштања. Дубоко сам уверен да ћемо и убудуће, заједничким напорима, настојати да очувамо мир и стабилност као што смо успели тадашње несугласице током времена које је иза нас успешно превазиђемо", поручио је Дачић.

Навео је да је Први светски рат био катаклизма европских, а потом и светских размера.

Каже да је због масовне погибије људи и разарања невиђених до тог времена, неизмерно важно континуирано неговање културе сећања на Велики рат.

"Он у колективном памћењу Срба представља доба страдања, победе, ослобођења и уједињења свих јужних Словена. Та слобода је, међутим, плаћена огромним људским жртвама. Мало је породица у данашњој Србији које некога нису изгубиле у Првом светском рату", рекао је Дачић.

Процењује се, каже Дачић, да је Србија током Првог светског рата изгубила готово трећину укупног становништва.

"Потписивање примирја 11. новембра 1918. године свет је дочекао сиромашнији за више од 15 милиона мртвих војника и цивила. Овом свечаном мисом данас одајемо им почаст и славимо мир и помирење међу народима за које су они дали своје животе", поручио је Дачић.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво