Приштински медији: Функција КСБ-а и уставни мандат остају непромењени

Усвајање три нацрта закона у начелу у косовској скупштини не дефинише Косовске снаге безбедности (КСБ) као војну силу, преноси приштинска штампа на албанском језику, наводећи да функција и уставни мандат КСБ-а остају непромењени.

Судећи по ономе што је речено у пакету нацрта три закона који регулишу положај и улогу КСБ-а у косовском друштву, бивши председавајући уставног суда Енвер Хасани навео је неколико карактеристика КСБ-а као уставне институције.

Према његовим речима, правна инфраструктура за постепену трансформацију КСБ-а у војску у целини, личи на јапански случај, како по облику тако и садржају.

Устав Јапана, преносе међународни медији, забрањује формирање војске, иако имају одбрамбене снаге, које изгледају као стандардна војска.

Јапански премијер Шинзо Абе предложио је 2013. године промену имена, чиме би, у суштини, постојеће снаге биле признате као војска. Разлог за иницијативу о промени имена Јапанци су навели "агресивне кораке" Кине у вези са спорним острвима у Источном кинеском мору.

У централним институцијама у Приштини, као разлог за трансформацију КСБ-а у војску, наводе заокруживање државности и интегритета на целој територији Косова.

Устав Јапана ограничава одбрамбене снаге те земље да довољно брзо реагују или прве нападну у случају претњи. У Другом светском рату, јапанска војска починила је бројна зверства, као што је масакр стотина хиљада људи у граду Нанкингу.

Косовске безбедносне снаге настале су трансформацијом из Косовског заштитног корпуса (КЗК) 2009. године, а та формација званичном демилитаризацијом Ослободилачке војске Косова 1999.

Припадници ОВК постали су чланови КЗК-а. Косовским уставом КСБ су задужене за интервенцију приликом природних непогода.

Почетак трансформације КСБ-а у војску, покренут у влади и настављен у скупштини, заобилази косовски устав, по којем је за промену манадата постојеће формације потребна сагласност и српских представника у косовском парламенту.

Канцеларија ЕУ у Приштини позвала је на одговорајући процес усвајања законодавства о трансформацији КСБ-а, у складу с уставом Косова и узимајући у обзир интересе и бриге свих заједница на Косову, као и све релевантне заинтересоване стране.

Косовски премијер Рамуш Харадинај рекао је да ће изградња пуног капацитета косовских оружаних снага трајати око десет година и да ће бити подељена у три фазе.

Харадинај тврди да ће институције у Приштини у потпуности поштовати мандат мисије Кфора, док ће КСБ остати партнер међународним војним снагама.

На Косову, додаје Харадинај, неће бити безбедносног вакуума, а трансформација Косовских снага безбедности створиће 2.500 нових радних места.

Уз противљење српских посланика, косовска скупштина прошле недеље гласала је у начелу за три нацрта закона о трансформацији КСБ-а, којима се предвиђа и оснивање министарства одбране.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво