Вучић и Палмер о косовској војсци, Србија очекује разумевање САД

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је са вршиоцем дужности заменика помоћника државног секретара САД за европска и евроазијска питања Метјуом Палмером разговарао о низу питања, али да је највише речи било о питању КиМ и покушају формирања косовске војске. Метју Палмер изјавио је да САД подржавају транзицију Косовских безбедносних снага у војску и назначио да је то "транзиција којој ће требати времена".

"Изнео сам господину Палмеру позицију Србије о косовској војсци. Више пута сам замолио господина Палмера да има у виду да формирање косовске војске не стоји у међународноправним документима, Кумановском споразуму, као и Резолуцији 1244 – једином акту који регулише питање те територије. Не стоји ни у Бриселском споразуму, а поготово не у документу о ком смо се договорили са НАТО-ом", рекао је Вучић на заједничкој конференцији за новинаре са Палмером. 

Поновио је да у том документу НАТО-а јасно стоји све у вези са понашањем безбедносних снага, а то је да се оне не могу ангажовати без сагласности НАТО-а и сагласности српске заједнице на КиМ.

"Ниједан од ових услова није испуњен и указао сам на то да бисмо имали велики проблем и били сатерани у ћошак ако би се наставило формирање косовске војске и њихов потенцијални улазак на Север", рекао је председник.

Председник Вучић изјавио је да верује да ће САД разумети да би формирање косовске војске могло да угрози мир и стабилност и доведе до трагичних последица.

"Ми молимо америчке партнере да разумеју позицију Србије, ако већ не можемо да објаснимо Албанцима до какве штете и трагедије то може да доведе", рекао је Вучић.

Председник је рекао да је став САД по питању формирања косовске војске познат и да за њега није изненађење, те да је чињеница да Албанци не би ни кренули у трансформацију без америчке подршке, јер је познато да су се увек позивали на САД.

"Нас брине, када питам америчке партнере на основу чега заснивају правну могућност формирања такозване косовске војске, увек је одговор да се заснива на чињеници да је Косово независна и суверена држава и да има право формирања сопствене војске у складу са сопственим уставом", каже Вучић.

"Београд то негира не само зато што је у супротности са Уставом Србије, већ и зато што је у директној супротности са свим актима међународног јавног права", истакао је Вучић. 

"Верујем да ће САД разумети наш став по питању војске"

Вучић је рекао да је уверен да ће Американци разумети српске молбе и да ће разумети да би формирање косовске војске могло да угрози стабилност и доведе до великих последица.

Зато је, каже, важно да се са САД разговара и да се граде партнерски односи и односи поверења. 

Он је поновио да, "као што је за Америку Косово независна држава, за Србију је такозвано Косово и није никаква независна држава".

Разговори с Палмером, иначе, били су, каже председник, отворени, озбиљни и конкретни, важни за нашу земљу.

Поделио их је у три дела – о билатералним односима, односима Србије и САД и односима у региону.

"Наши билатерални односи су бољи и желим да верујем да ће и у будућности бити само бољи јер би то било од интереса за Србију, а још много тога можемо да учинимо у привлачењу инвеститора из САД, као и у владавини права", рекао је председник.

Што се политичког нивоа билатералних односа наших двеју земаља тиче, Србија је задовољна, рекао је Вучић и додао да људи у америчкој администрацији сада, у односу на ранији период, желе да чују наше мишљење. 

"Јасно је да по питању КиМ не делимо ставове, али смо задовољни што можемо отворено да разговарамо", рекао је Вучић.

О трећој теми – односима у региону и самој Србији, Вучић је рекао да је са Палмером размотрио све што се на Западном Балкану догађа.

"Сагласни смо да је интерес Западног Балкана очување мира и стабилности, изградња уређених друштава и напредак политичке и економске сарадње по моделу нордијских земаља", рекао је председник Србије.

Говорећи о разговору о КиМ, Вучић је казао да би и ту тему могао да подели у три дела: наставак дијалога, како да приближимо наша друштва и наше народе да бисмо се боље разумели у будућности, као и, како је рекао, на његов захтев је било речи о питању стварања тзв. косовске војске.

"Србија жели наставак дијалога и сагласни смо са САД да је неопходно постизање компромиса. Да ли смо са Албанцима близу тог компромиса, нисмо", рекао је председник.

Са америчким партнерима, додао је, постигнута је сагласност да је компромис кључан и од велике важности.

Са Палмером је, напоменуо је Вучић, разговарао и о другим питањима, али је додао да је посебно захвалан подршци САД на европском путу Србије, јер од њих можемо много да видимо, научимо, као и како да брже и квалитетније савладамо тај пут како бисмо обезбедили бољу будућност и квалитетнији живот нашим грађанима.

"Србија жели боље односе са САД, успостављање вишег степена поверења и уложићемо много напора за стабилност у региону", закључио је Вучић.

Палмер: Подржавамо транзицију Косовских безбедносних снага у војску 

Званичник Стејт департмента Метју Палмер рекао је одговарајући на питање новинара на заједничкој конференицији са председником Србије Александром Вучићем, да ли су САД прећутно подржале трансформацију КБС-а у косовску војску – да САД задржавају тај став.

"То је транзиција којој ће требати много времена и ми веома пажљиво радимо са нашим партнерима у Приштини како бисмо подржали транзицију, како би се осигурало да се то одвија на начин који ће доприносити региону и стабилности", навео је Палмер.

Палмер додаје да САД подржавају дијалог Београда и Приштине ради постизања договора који би водио ка пуној нормализацији односа. 

"Имали смо опсежне разговоре у вези са билатералним односима, стварима које можемо заједно да урадимо и ојачамо односе. Разговарали смо опсежно о америчкој подршци европском путу Србије", пренео је Палмер на конференцији за штампу након разговора са председником Вучићем. 

Рекао је да су САД посвећене томе да Србија напредује и оствари свој циљ – чланство у ЕУ.

Истакао је да је разговарано и о континуираној подршци дијалогу Београда и Приштине, те посвећености да САД раде заједно са обе стране, ЕУ, како би се дошло до договора са циљем пуне нормализације односа.

Број коментара 16

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи