Јовановић: Престиж и признање српској политици независности

Избор Кине да Србија буде центар за њено пласирање по Европи пре свега доноси престиж и признање српској политици независности и бројне економске користи, каже за РТС Владислав Јовановић.

Некадашњи министар и амбасадор Југославије у Уједињеним нацијама Владислав Јовановић рекао је, гостујући у Дневнику РТС-а, да су одлични односи са Кином и њихова још боља перспектива резултат српске политике развијања добрих односа са свима који имају добре намере према Србији.

Степен спремности Кине да сарађује са Србијом је такав да је омогућио да се у сарадњу крене силовито, примећује Јовановић.

Сматра да ту политику треба чувати упркос притисцима из разних праваца, а да је алтернатива томе вазалство.

Србија се сада реафирмише као земља која може да води такву политику, каже Јовановић.

Коментаришући све гласније негодовање ЕУ због тога што, како кажу, Кина економским и политичким утицајем жели да подели Европу, Јовановић објашњава да велике силе увек сумњичаво гледају на потезе других.

Указује да је Кина новонастајућа сила и да је то разлог за њихова страховања.

Каже да избор Кине да Србија буде центар за њено пласирање на континенту може да изазове љубомору код суседа и страх код оних који не желе да се она етаблира у Европи.

То пре свега доноси престиж и признање српској политици независности и бројне економске користи, под условом да Србија буде способна да то искористи, напомиње Јовановић.

Када је реч о инвестицијама, Јовановић оцењује да се Кина до сада афирмисала као земља која држи своју реч.

Са националног становишта, како сматра, боље је да је Србија сачувала РТБ "Бор" за себе, али додаје да за то није била кадра и да нема средстава.

Зато је и уступање "Железаре" Кини, која нема офанзивне намере, најсрећније решење у скоро изгубљеној ситуацији, закључује Јовановић.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 19. март 2024.
5° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво