Зашто су златни пасоши "ноћна мора" за Брисел?

Европска комесарка за правосуђе Вера Јоурова критиковала је неке чланице ЕУ због праксе додељивања "златних пасоша" богатим особама из земаља ван Уније. Од њих тражи и да осигурају да тзв. златни пасош не добију криминалци. Из Брисела стиже и порука да држављанство треба доделити само у случајевима где постоји права веза са дотичном земљом.

"Златни пасош", "златна виза" или "економско држављанство" - три назива за пасош Европске уније. Ту улазницу себи могу да приуште само најбогатији, ако нпр. инвестирају у некретнине, државни фонд или велики посао.

Забринутост у Бриселу због такве купопродаје држављанства расте, јер је порастао и број купаца "златне визе". И то за чак 20 одсто у последње три године. Зато је комесарка за правду Вера Јоурова најавила скенирања стања на терену већ у септембру.

"Комесарка је таргетирала 10 земаља у којима цена таквог пасоша варира од 275.000 евра, колико је у Летонији, до 10 милиона евра, колико је у Аустрији. Упозорила је да се то издаје неселективно, да нема контроле", објашњава Сузана Грубјешић из Европског покрета.

Тако је Кипранин постао и руски олигарх Олег Дерипаска, познат и по недавној истрази о повезаности Доналда Трампа с Русијом.

Да боље контролишу ко све добија држављанство из Брисела више пута је упозорење послато Малти и Кипру.

У њиховом друштву су и Грчка и Бугарска. Иако тек кандидат за чланство у Унији, и Црна Гора се раније нашла на листи критикованих држава.

"Они и јесу били под упозорењем, али колико видим у јулу су поново расписали позив за инвеститоре који ће уз одређену количину новца и неке друге услове, односно дужину боравка и друго, моћи да конкуришу за добијање црногорског пасоша тако да претпостављам да и њима следи још једно упозорење", додаје Сузана Грубјешић.

Стручњаци упозоравају осим на различите финансијске махинације, новац који се у том случају сели локално, па се и мање проверава и на друге ризике.

"Постоји могућност да су та лица повезана са различитим терористичким активностима, да су укључена у активности против политичког система или да користе елементе политичког насиља, да су повезани са шпијунажом", указује Саша Ђорђевић из Београдског центра за безбедност.

Сличну праксу продаје држављанства дуго су имале карипске државе, али и Нови Зеланд, Аустралија. Ипак, многе су промениле правила игре. У Канбери су их нпр. значајно пооштрили.

"Безбедносна процена - да ли тај кандидат за држављанство, апликант, задовољава све услове безбедности и то раде безбедносне службе или полиција", додаје Ђорђевић.

Коме ће дати пасош и држављанство, и даље је суверено право сваке државе чланице. И то једно од најосетљивијих. Зато пред институцијама у Бриселу тек следи убеђивање колико златни пасош може скупо да кошта.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
16° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се