Ђурић: Решењем за КиМ неће бити мање Србије и мање српске помоћи

Ако до споразума икада дође, а много су веће шансе да до њега не дође, Срби на Косову и Метохији могу да имају само више од онога што имају данас, поручио је Марко Ђурић.

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић поручио је Србима на КиМ да не дозволе да их било ко лаже да ће у било ком исходу разговора о будућности покрајине бити мање Србије и мање српске помоћи за њих.

"Свака одлука која се буде доносила биће и ваша, биће заједничка одлука свих грађана Србије", подвукао је Ђурић на конференцији за штампу.

Ђурић је, указујући да је решење још миљама далеко, нагласио да Срби на КиМ неће имати било шта мање од онога што имају данас.

"Ако и само ако до споразума икада дође, а много су веће шансе да до њега не дође, Срби на КиМ могу да имају само више, и Србија таквим споразумом може да има само више територије, институционалне заштите, права за српски народ, СПЦ, и наравно више финансијске подршке за опстанак", рекао је он осврнувши се на, како каже, стравичну кампању која се води са циљем застрашивања српског народа.

Показао је присутним новинарима карту КиМ и рекао да је жалосна стварност коју неки покушавају да прикрију да у многим зонама и областима више нема Срба.

Грађани треба да знају, каже Ђурић, да би прихватање чланства Косова у УН, за шта се неки залажу, а да Србија не добије ништа, значило "ништа друго него да Србија прихвати независност КиМ на целој територији такозване Републике Косово".

"То управо предлажу Саша Јанковић и други који се противе идеји разграничења", нагласио је Ђурић.

"Фронт против предлога председника Вучића" 

Указао је да постоји фронт против предлога председника Србије Александра Вучића, а да су на њему и Наташа Кандић, мањински представници цркве, различити представници опозиционих странака чије су странке водиле Србију када су се дешавали погроми, а који нису реаговали на то.

Подсетио је да је некадашња власт 2009. Србији одузела један од најважнијих адута премештањем разговора о КиМ из УН у ЕУ, додајући да је то било минирање и разарање, те да су дотукли српску позицију.

Сада ти исти, како је рекао, нападају једини очајнички покушај који предводи председник.

"Видите силу и ордију која се подигла. Можда смо и ми требало да чекамо да дође неки нови погром и рат, али сматрамо да то не би било одговорно. Уместо да праве хајку и застрашују Србе боље би било да су ћутали", рекао је Ђурић.

"Решење мора бити свеобухватно"

Ђурић је подвукао да свако решење мора бити свеобухватно, да садржи решење питања имовине, статуса и положаја СПЦ, која мора имати више права и могућности, и додао да то исто важи за Газиводе, Валач и Трепчу.

"Идемо да изборимо нешто за нашу земљу, а против идеје решавања данас иступају људи који немају легитимитет у гласовима, од разних Трајковића, Јањића, Божовић. Реч је о људима који су се дебело компромитовали вршећи различите функције, када нису ништа радили јер су били заузети сопственим богаћењем", тврди Ђурић.

Истакао је да је питање КиМ вододелница српске будућности.

"Хоћемо ли ми као народ на овом најтежем нашем питању успети да почнемо и наставимо да размишљамо на начин који осигурава будућност људи који живе на КиМ и свих Срба. Борићемо се против свих оних који неодговорном кампањом лажи слабе позицију Србије у преговорима и уносе несигурност међу Србе, чиме поткопавају најважнији стуб очувања наших интереса на КиМ", нагласио је Ђурић.

Србија се, према његовим речима, данас бори за свој живот, опстанак, за довођење нових инвестиција, радних места, да сачува мир на сваком пољу.

"Ми се боримо да добијемо нешто за народ"

Ђурић је, одговарајући на питања новинара, рекао да је председник Вучић имао храбрости и смелости да изађе са размишљањем о разграничењу и да се бори за неко решење.

"Нико нам ништа не нуди" поновио је Ђурић и додао да је за "све њих Косово независна држава", а да се ми боримо да нешто добијемо за народ.

Како је рекао, када се и ако буде имало нешто опипљиво, неко решење, разговараће се јавно о идејама, конкретним предлозима...

Поновио је да неког решења нема, а како види, каже, све је мања вероватноћа и да ће га бити што због спољних што због унутрашњих притисака.

Упитао је каква ће онда бити будућност људи ако решења не буде и да ли може да се гради будућност не само људи на КиМ него и читавој Србији.

О изјавама албанских политичара у Приштини

У вези са изјавама албанских политичара у Приштини који помињу рат, Ђурић је рекао да они сваки дан прете тиме, па разменом неких територија, а да ће, како су почели, на крају тражити да цело Балканско полуострво буде њихова територија.

Навео је и да у Приштини воле да причају у медијима, поручују да ће Федерики Могерини у Брислелу рећи "ово и оно", а тамо никада ништа од тога не помињу и све су то, рекао је, "реторичке акробације" за унутрашњу употребу...

На питање "како је држава дозволила да страна обавештајна агентура направи један објекат на 100 метара од војне базе на Копаонику" и да нико то не руши, Ђурић је одговорио да уколико неко има такве информације требало би да о томе обавести надлежне, како би те наводе испитали и изразио уверење да ће се све радити по закону.

Према његовим речима, сада има оних који су спремнији да нас саслушају него раније, што је резултат мукотрпног рада и навео да је заустављен процес признања једнострано проглашене независности, па и преокренут јер има све више земаља које су то признање повукле.

Поновио је да би неки да поклоне независност Косову на тањиру уз оцену да Јанковић, Ђилас, Јеремић... то не кажу на тај начин, али се суштински залажу да Србија прихватајући столицу Косова у УН не добије ништа.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво