Дачић: Нема Србије без Социјалистичке партије и идеје

Србија не сме да одустане од одбране националних и државних интереса, а посебно не сме да прихвати једнострано проглашену независност Косова и Метохије, поручио је председник СПС-a Ивица Дачић и додао да је економски развој питање број један за будућност Србије.

Дачић је истакао да су социјалисти увек били за пут Србије у ЕУ, али уз очување пријатељства са земљама које подржавају наше интересе, те поновио да Београд јесте за компромис у решавању питања КиМ, али не и за улитимативно прихватање једногласно проглашене независности.

Обраћајући се на свечаној седници ГО СПС у Ваљеву, поводом обележавања 28. годишњице странке, Дачић је подсетио да се ове године обележава и 200 година од рођења Карла Маркса, али и 100. годишњица од завршетка Првог светског рата и поручио да би из свих тих догађаја и годишњица требало извући поуке.

Додао је да је у Првом светском рату живот изгубила скоро трећина грађана Србије, али и да се на крају тешко може рећи да су те жртве пале за неке циљеве који су донели добро Србији и Србима, и да "није сигуран да би кренули у рат да су знали да се боре за Југославију, а не за Србију".

"Ми смо били народ који је платио највишу цену те идеје, која је била добра, савеза балканских народа, као помоћног средства за ослобађање од Турске и Аустроугарске, али су други народи бивше Југославије ту идеју и државу злоупотребили да би српски народ остао тамо где је био на почетку Првог светског рата. То је порука за свако руководство када доноси одлуке од националног и виталног интереса", рекао је Дачић.

Назначио је да су Срби највеће жртве геноцида и етничког чишћења и да је над Србијом почињен ратни злочин бомбардовањем, те да Србија не сме да одустане од одбране националних и државних интереса, а посебно не сме да прихвати једнострано проглашену независност КиМ.

"Решавање питања свих питања је Косово и Метохија које се огледа и кроз друга важна питања, као што су евроинтеграције, економски развој и стабилност региона", напомиње Дачић и додаје:

"Могу да нас оптужују за свашта, али ми издајници никад нисмо били, нити ћемо да будемо", рекао је Дачић и додао да су на нама примењене очите методе специјалног рата, као и да треба да живимо и гледамо у будућност, али тешко можемо да заборавимо шта су о нама говорили.

Како је рекао, у периоду настанка СПС-а, распала се бивша Југославија, ратови у Хрватској, БиХ, на КиМ, санкције, бомбардовање, али су, каже, иза њих остали Дејтонски споразум и Резолуција 1244, који су "споменици политици која се водила у том периоду".

"Економски развој питање број један будућности Србије"

Данас је, каже, задатак да се обезбеди будућност земље, економски развој, а да се ипак задрже основни принципи социјалне правде, нове инвестиције, радна места...

"Економски развој је питање број један будућности Србије", подвукао је Дачић.

Указао је да су социјалисти за европски пут, али да осим чланства у ЕУ, морамо да негујемо пријатељства са земљама које су нам блиске и подржавају наше инетерсе, те да је велико политичко умеће водити спољну и унутрашњу политику, а да се задржимо на "добром курсу".

"Циљ нам је ЕУ, али ако ЕУ заиста од нас тражи да се одрекнемо државних и националних интереса...Не могу да верујем да неко мисли да ће Србија то да уради. Србија то не може да уради, јер највише на свету цени саму себе. Уосталом, видели сте да је шест земаља повукло признање Косова и ја сам сигуран да ће ускоро та бројка да падне испод 100. Не идемо у ЕУ због Француске, Мађарске или неког другог, већ због интереса Србије", рекао је Дачић.

Изразио је наду да ћемо успети да пронађемо решење за проблеме, пре свега у вези са КиМ и поновио да јесмо за компромис, али не и да ултимативно признамо независност Косова.

Додао је да данас није лако водити ни регионалну политику, када се, почев од фудбала, све на крају претвори у политику и када се, уместо да се неко радује спортским резултатима, то претвори у "Томпсона и усташке узвике".

Дачић је поручио и да "нема Србије без Социјалистичке партије и идеје, јер је она саставни део генетског кода и схватања друштва српског народа, а нема ни СПС-а без Србије".

Истакао је да су слобода, једнакост, солидарност основни принципи за које се СПС залаже - за државу благостања, социјалну правду, равномерне шансе, гарантовану минималну зараду, образовање за све.

Навео је и да му је један од лидера 5. октобра рекао да се они нису борили за демократију, него за власт, а да они данас готово да више не постоје, а иза њих су остале тешке последице.

"Народни фронт СПС-СНС је гарант успеха"

Приватизација је, каже, довела до затварања фабрика, отпуштања радника, уништења привреде и индустрије, а образовање и здравство све је више постајало привилегија, а не право. 

"Нису успели да сачувају ни државну заједницу са Црном Гором, проглашена је независност Косова, а реакција је била као да је неко намерно хтео да буде таква...Сви проблем су остали", рекао је лидер СПС-а.

"Опозиција - нити су већи Европљани нити су веће патриоте, а да будем искрен, не зна се шта су. Све имају, само им фали народ", рекао је Дачић.

Он је навео и да СПС дели циљеве са СНС и председником Александром Вучићем а то су модерна, развијена, европска, демократска, патриотска, војно неутрална земља.

"Тај народни фронт је гарант успеха", рекао је Дачић и додао да Србија мора имати модерну паритију левице, социјалне правде.

Додао је да се на светском плану води велика стратешка игра и да постоји конфузија у међународним односима.

"Не зна се ко је чији пријатељ и непријатељ, Велика Британије излази из ЕУ, Трамп се састао са Кимом, Путином...свет се своди на билатералне односе великих сила и ту морамо да нађемо наше место", рекао је Дачић.

Док Србија мора да нађе своје место у свету, СПС, додао је, мора да нађе своје место у Србији - да буде део коалиције са Вучићем и СНС, али да сачува идентитет странке.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво