Хан: Датум је проширење учинио конкретнијим

Стратегија коју смо представили за Западни Балкан у фебруару ове године изазвала је реакције и дела, а читав процес је индикативним датумом 2025. година дао више кредибилитета, изјавио је комесар Европске уније за проширење Јоханес Хан, на маргинама Самита лидера западног Балкана у Лондону.

Јоханес Хан наводи да би приступање земаља Западног Балкана 2025. године значило да оне морају да преговоре и неопходне процесе заврше до 2023. године, што је изазов.

"Овај датум је читаву причу начинио конкретнијом и сматрам да је то битно. На почетку сам оклевао, али данас ми је драго што су ме убедили да је датум добра идеја", рекао је Хан, додајући да је датум "амбициозан", али и даље "изводљив".

Индикативни датум изазвао је реакције и унутар ЕУ, што је према речима Хана "подједнако битно", јер сада поједини лидери прихватају да су ствари озбиљније него што су веровали.

"То је на један начин добро, јер доводи до дискусије унутар ЕУ и то је један од главних разлога који ме је убедио да поставимо датум", рекао је Хан.

Он каже да су сви незадовољни тренутном ситуацијом и да се ту не доводи у питање ширење ЕУ.

"Не слажем се са приступом Емануела Макрона да пре следећег корака у ширењу морамо да то разјаснимо унутар ЕУ", рекао је Хан.

Још једна битна последица представљања стратегије било је то што је ЕУ ставила до знања да неће примати државе које нису решиле конфликте са својим суседима.

"Заједно са индикативним датумом, то је створило више енергије да се реше највидљивији проблеми, као што је решење спора о имену (Македоније) и сада морамо да урадимо све да помогнемо држави да убеди своје грађане да је ово прави пут напред", рекао је Хан.

Комесар Европске уније за проширење је поменуо Србију, као и Црну Гору, нагласивши да су те две државе успеле да отворе нова поглавља у преговорима са ЕУ.

Похваливши Босну и Херцеговину на завршеном упитнику, Македонију и Грчку на решењу спора о имену, Хан је истакао и да Албанија има да реши проблеме са Грчком, додајући да све земље региона имају неку врсту "оклевања" у решавању проблема са владавином права.

"То је обавезно у ЕУ. Сматрам да комбинација владавине права и економског развоја на неки начин помаже у овоме. Мислим да је цео регион, по питању владавине права, у неком транзиционом периоду", рекао је Хан.

Он је истакао да су многи лидери схватили да се морају бавити владавиином права, додајући да је суочен са оклевањем и да су чланице ЕУ све више нестрпљиве по овом питању.

"Они то виде као кључ за развој региона и то се не тиче само борбе против корупције, има још много поља као што су слобода изражавања, независно судство, где је потребно још напретка", каже Хан.

Комесар је истакао да је региону неопходно државништво да би се разумело да су у друштву и менталитету неопходне промене како би се напредовало према Европи.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво