Ештон: Бриселски споразум спровести у целини

Висока саветница истаживачке организације "Четам хаус" и бивша шефица дипломатије Европске уније Кетрин Ештон, изјавила је за "Јуропиан вестерн Балканс" (ЕВБ) да би Бриселски споразум из 2013. године требало "спровести у целини" и да би председник Србије Александар Вучић и косовски председник Хашим Тачи требало да наставе да раде заједно.

"Бриселски споразум би требало спровести у целини и они треба да наставе да раде заједно, укључујући председника Вучића и председника Тачија, који су успоставили значајан радни однос", рекла је Ештонова.

Она је додала да је сврха ЕУ у Бриселском споразуму из априла 2013. године била да се унапреде животи и прилике народа у Србији и на Космету.

"Препознали смо да будућност и једних и других лежи у ЕУ и овај први споразум (Бриселски) створен је да им помогне да реше проблеме и направе промене које ће им помоћи да крену напред", каже Ештонова.

ЕВБ наводи да се већина стручњака слаже да је дијалог Београда и Приштине спроведен коришћењем принципа "конструктивне двосмислености", којим су постигнути договори намерно двосмислени и свака страна их тумачи на свој начин. Док неки сматрају да је то предност, јер пре свега отвара могућности за дијалог, други износе критике јер то чини примену споразума далеко тежом.

Ештонова, која је својевремено била посредница у дијалогу Београда и Приштине, каже да је "свака страна у дијалог донела сопствене црвене линије", односно границе које неће прећи, што је поштовано.

Према њеним речима, то је створило услове да се постигне напредак, али је, на крају, на Београду и Приштини да тумаче свој однос.

Шта тачно значи и шта обухвата нормализација односа Београда и Приштине тренутно је најбитније питање у дијалогу, наводи ЕВБ.

Ештонова на то каже да постоје "различита гледишта, идеје и речи које се редовно користе да би придодали збуњености и отежали ствари".

"Реч 'подела' је једна од таквих ствари. То не би требало да омета процес'", каже Ештонова.

Она додаје да постоји много земаља које подстичу успех дијалога Београда и Приштине и вољне су да помогну.

"Сви желимо исходе који имају смисла, поштују обе стране и у најбољем су интересу народа", рекла је она.

Упитана о европској перспективи Западног Балкана, Ештонова каже да је ЕУ "јасно дала до знања да би земље Западног Балкана требало да постану чланице", али да се од сваке земље захтева да се придржава постојећих правила и спроведе реформе.

"Није лако, али је неопходно", каже Ештонова.

Она додаје да иако верује да је ЕУ била јасна по овом питању, ЕУ мора земљама Западног Балкана да јасно стави до знања да ће чланство бити исход уколико спроведу неопходне реформе.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво