Посланици о изјавама премијерке о КиМ, мафијашким обрачунима, реституцији

У делу седнице парламента на којој посланици постављају питања, највише је било оних која су се тицала изјава премијерке Ане Брнабић у вези са Косовом и Метохијом и постизања компромиса између Београда и Приштине.

Посланик Ђорђе Вукадиновић из посланичке групе Нова Србија - Покрет за спас Србије, питао је премијерку у вези са њеним, како је навео, контраверзним изјавама о КиМ, када је за немачке медије рекла да би даље инсистирање Србије да Косово припада Србији онемогућило компромис између Београда и Приштине.

Цитирајући премијеркине речи из интервјуа немачком Велту, Вукадновић је рекао да је њена изјава унапред одустајање од своје преговарачке позиције и прихватање политике по систему "дај шта даш".

Сматра да је премијеркина изјава да је "Косово било Србија" екстрем и крајност, као и да је противно Уставу.

Посланик СДС - Народна Мирослав Алексић упитао је председницу Скупштине Мају Гојковић када ће се парламент изјашњавати о имунитету председника Србије Александра Вучића, на који се Виши суд у Београду позвао у случају тужбе коју је против њега поднео Вук Јеремић.

Сматра да је то преседан да се Суд сам позива на имунитет у име председника Србије.

Посланик ДЈБ Бранислав Михајловић такође је упутио питање премијерки Брнабић у вези са њеном изјавом о Косову и Метохији и казао да је према Уставу и закону Србије "та изјава равна издаји, поготову ако је даје председник владе".

"Положај Косова и Метохији је одређен Уставом Србије на чије спровођење се председница владе обавезала. Скупштина је једино место на којем се о томе може дискутовати", казао је Михајловић.

Упитао је премијерку зашто даје изјаве које су супротне ономе чему се заклела полажући заклетву у Скупштини када је постала премијерка.

Упитао је и министра за државну управу и локалну самоуправу у вези са штетом коју су претрпела села у општини Алексинац због поплава и казао да локална управа није реаговала, те да ни инспекција није изашла на лице места.

Посланица СП Татјана Мацура поставила је питање Министарству за рад, запошљавање, социјална и борачка питања, а које се тиче одредбе која регулише прековремени рад.

"У члану 53. пише да је радник на захтев послодавца обавезан да ради дуже од радног времена у случају више силе. Ова виша сила нажалост подразумева да се лекари, полицајци, па чак и запослени у Скупштини често излажу проблему да морају да раде дуже од радног времена", казала је Мацура.

Посланик Двери Бошко Обрадовић усмерио је своје питање ка надлежном јавном тужилаштву које је питао када ће реаговати и "кривично процесуирати председника Владе Србије Ану Брнабић за антиуставно деловање против територијалног интегритета и суверенитета Србије".

Обрадовић је казао да су се дела која је она извршила својим изјавама о КиМ некада у кривичном закону називала издајом и велеиздајом, али да су сада она избачена, те да им је остало једино надлежно Тужилаштво којем могу да се обрате због повреде територијалног интегритета.

Посланик Демократске странке Радослав Милојичић упитао је министра унутрашњих послова Небојшу Стефановић шта ће урадити поводом катастрофалног податка да је 81 особа изгубила живот у последњих пет година у мафијашким обрачунима.

Посланик Маријан Ристичевић питао је да ли је тачно да је у време проглашења једностране косовске независности, која је урађена у договору између Јеремића, Тадића, америчке амбасаде... Бошко Обрадовић, који је знао то, ћутао и ништа није предузео, те да је добио 50.000 евра да се не би бунио.

Посланик СРС Александар Шешељ казао је да је јуче могла да се чује лепа вест да је Либерија повукла одлуку о признању косовске независности, што је четврто повлачење признања јужне српске покрајине и упитао када ће премијерка Брнабић да "повуче признање Косова".

Посланик СПС Неђо Јовановић затражио је обавештење од Министарства финансија у вези са реституцијом и објасио да поставља то питање, јер део стручне јавности изражава дилеме које се морају решити како би закон у пракси дао пуни ефекат.

"Ради се о томе што постојећи закон дефинише право физичког лица које је или бивши власник одузете имовине или његов законски наследник да може у поступку реституције повратити ту имовину", казао је Јовановић и упитао шта ће се радити са онима који нису законски наследници, већ тестиментални.

Додао је да се на тај начин поставља питање да ли је то уставно.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
24° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара