Тачи: Морамо поново да покренемо дијалог са Београдом

Косовски председник Хашим Тачи рекао је, у интервјуу бечком дневнику "Пресе", да је "случај" Марка Ђурића био непотребан и да се тако нешто не сме поновити, као и да се са председником Србије сагласио да је споразум Београда и Приштине неопходан.

"Случај Ђурић је био непотребан. То је била провокација српских власти", тврди Тачи.

"Ми смо могли или да реагујемо или да прихватимо кршење нашег суверенитета. Слике тога нису биле корисне Косову. Тако нешто не треба да се понови и зато морамо да поново покренемо дијалог са Београдом", рекао је Тачи.

Каже да се на недавном Самиту ЕУ – Западни Балкан у Софији сагласио са председником Србије Александром Вучићем да споразум нема алтернативу.

"Дијалог је тежак процес, који свим странама задаје бригу. Међутим, то није бокс меч, у којем само једна страна побеђује. Требало би да буде 'вин-вин' ситуација за обе стране. Желимо међусобно признање", каже Тачи.

Истиче да ће се, ако се не искористи шанса за решење, онда изгубити следећа деценија.

"Наша деца ће да нас куну због тога. За нас је важно да се тај процес покрене када Аустрија преузме председавање ЕУ", наглашава он.

Коментарисао је и гласине да постоји листа 20 високорангираних особа које ће се наћи пред Специјалним судом за ратне злочине на Косову, Тачи је рекао да нема такве информације и да је то ствар правосуђа, као и да не жели да коментарише такве спекулације.

Тврди и да није био критичан према успостављању Суда, подсећајући да је он водио преговоре са међународном заједницом о његовом успостављању.

"Ми се не плашимо правосуђа и правде, јер немамо шта да кријемо. ОВК је водила праведан рат. Не могу рећи да је сваки војник био анђео, али је ствар била праведна. Специјални суд даје Косову даљу могућност да као држава докаже одговорност", сматра Тачи.

"Наше учешће у Софији је подржано" 

Тачи је интервјуу за бечки лист изнео и тврдњу да је самит у Софији био први такви самит на којем је Косово било заступљено као "суверена држава".

"Сви су то поздравили. Наравно да је јасно стављено до знања да Косово и све друге земље региона треба да обаве своје задатке и наставе реформе, ако желе да приступе ЕУ", пренео је он.

На констатацију да тадашњи шпански премијер Мариано Рахој због Косова није био на Самиту Тачи је рекао да је Мадрид био заступљен на том скупу, али на другом нивоу.

"Закључак су сви подржали, и наше учешће је било поштовано. Разумем да је то за Мадрид шкакљива тема, али свако поређење Шпаније и Милошевићеве Србије, као и Каталоније и Косова је погрешно. Имам пуно поштовање за демократске традиције Шпаније. На Косову се догодио геноцид од стране Србије. Шпанија је за нас пријатељска земља", наводи Тачи.

Изразио је задовољство што је председник "земље у региону, чије становништво је највише проевропски и проамерички настројено" и истовремено изразио жаљење "што је најизолованија земља".

"Русију не видимо као непријатеља" 

Упитан за утицај Русије и Турске Тачи је рекао да Русији готово није могуће да игра неку улогу на Косову.

"Међутим, ми Русију не видимо као непријатеља. Политика Москве има више везе са солидарношћу са Србијом, него са супростављањем Косову. Очекујем да и Русија призна Косово, јер би тиме Москва Србији помогла да се ослободи погрешних митова", каже Тачи.

На питање шта је са утицајем Турске Тачи је навео да већину становништва Косова чине муслимани, а истовремено то је најпроевропскији народ на Балкану.

"Ислам на Косову је европски. Косово је суверена држава која доноси сопствене одлуке", тврди Тачи.

На констатацију да је недавно на Косову било бурних реакција због изручења турских држављана, наводних гулениста, Анкари, Тачи је рекао да је то био јединствен случај, те да је било грешака у техничком процесу, као и да се то никада више неће догодити.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво