Брнабић: Циљ је да се привреда заснива на економији знања и новим технологијама

На иницијативу премијерке Ане Брнабић у Научно технолошком парку у Београду одржн је први у низу састанака представника привреде и домаћих великих компанија, с једне и стартап и иновационих фирми које се баве развојем хардвера и опреме с друге стране.

На састанку су размотрени начини сарадње с циљем масовније производње решења које стартап и иновационе компаније развијају и подршке у налажењу тржишта.

Премијерка Ана Брнабић је од представника привреде чула на који начин држава може да помогне развој производних капацитета стартап компанија, као и да се младе стартап компаније повежу са великим привредницима, како би заједно направиле својеврстан екосистем који подржава иновације у Србији.

Брнабићева је истакла да је њена мисија да подржи домаће привреднике и младе талентоване људе да у својој земљи креирају нову вредност и своје иновације пласирају на светско тржиште.

"Наш циљ је да се српска привреда заснива на економији знања, новим технологијама и креативним индустријама које омогућавају добро плаћена занимања и дугорочно одржив економски раст. Влада ово не може сама, потребно нам је повезивање привреде и иноватора", истакла је премијерка приликом посете НТП Београд.

Брнабић је нагласила да су иновације и ИКТ сектор један од главних носилаца привредног раста Србије са 20 одсто годишње, док је удео ИКТ сектора у БДП-у око пет одсто.

Како би се тај учинак додатно повећао, држава модернизује и реформише образовни систем у складу са захтевима четврте индустријске револуције.

Брнабић је подсетила да Влада Србије снажно подржава рад научно-технолошких паркова и да, поред подршке НТП Београд, гради и нови НТП у Новом Саду, а да би у августу ове године требало да почне изградња и НТП у Нишу.

Влада Србије, уз подршку Европске инвестиционе банке (ЕИБ), улаже више од 60 милиона евра у инфраструктурне пројекте који ће подржати развој иновација и предузетништва.

У Научно-технолошком парку Београд, послује око 60 високотехнолошких сатартап компанија у којима ради више од 500 инжењера који своје знање, идеје и креативност претварају у нове технолошке производе и услуге из области медицине, пољопривреде, индустрије, финансија. 

Компаније које послују у НТП Београд прошле године оствариле су извоз већи од 10 милиона евра.

Састанку су присуствовали и представници Привредне коморе Србије, Развојне агенције Србије, НАЛЕД-а, као и представници компанија "Телеком", "Комтрејд", "Микроелектроника", "Моји брендови", "Роминг солушнс", "Полихедра" и други.

Међу компанијама које развијају хардверска решења за производњу, а које је Брнабић обишла, налази се и PirateArt, која се бави израдом маски за протетска помагала технологијом 3Д штампе, прилагођених индивидуалним потребама сваког купца, као и Urbi Go који је направио паметну башту која становницима градова омогућава да уз помоћ мобилне апликације током целе године гаје биљке или зачине у свом стану.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 11. мај 2024.
15° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара