Ђурић: Казнити одговорне за злочине на КиМ

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић је, на обележавању Дана косметских жртава и 19. годишњице доношења Резолуције 1244 СБ УН, затражио од међународне заједнице да казни оне који су одговорни за злочине према невиним жртвама рата на КиМ. Права решења за Косово и Метохију могу да се нађу само кроз компромисе Београда и Приштине у којима ће бити задовољени и интереси Срба и Албанаца, све друго је пут у ћорсокак, истакао је Ђурић.

Марко Ђурић је, у просторијама Удружења породица киднапованих и убијених на КиМ, казао да је резолуцијом 1244 СБ УН 1999. године уређен статус јужне покрајине, и да је статус Косова и Метохије и данас за Србију уређен том резолуцијом.

"Управо темељићи се на овој резолуцији, на праву, правди, огромним патњама кроз које је прошао наш народ на КиМ, захтевамо од међународне заједнице да казни оне који су одговорни за злочине према цивилима, према невиним жртвамна рата на КиМ", истакао је Ђурић.

Навео је да је данас дошао у Спомен собу посвећену косметским жртвама да би указао поштовање браћи и сестрама, мајкама и оцевима убијених, несталих и киднапованих у агресији на нашу земљу.

"Десети јун 1999. године је један од најтрагичнијих дана српске историје. Тада није само окончана злочиначка агресија НАТО пакта на нашу земљу, већ је то дан који је означио почетак терора, прогона, убијања и систематског истребљивања српског народа са њихових вишевоковних огњишта на КиМ", навео је директор Канцеларије за КиМ.

Подсетио је да су резултат онога што је започело 24. марта 1999. године, а у нову фазу ушло 10. јуна 1999. године, хиљаде убијених и несталих и 247.000 протераних до данас са КиМ.

"Десети јун 1999. године због тога је један од најцрњих дана у модерној српској историји", истакао је Ђурић.

Поручио је да не може бити боље будућности ни за Србе, ни за Албанце наметањем било којег решења споља, како поједини политичари у Приштини замишљају, те да су приче о тобожњем признавању независности Косова као решењу ништа друго него забијање главе у песак и одузимање и Србима и Албанцима на КиМ права на будућност.

Навео је да се до боље будућности може доћи само компромисом у којем обе стране нешто добију.

"Клањамо се сенима жртава на КиМ, које су животом платиле само што су биле српске, ромске, горанске, албанске и било које друге нациуоналности. Србија ће се увек сећати њих и никада неће одустати од борбе за истину о злочинима који су се дешавали на КиМ, зато што само оног тренутка када будемо извели пред лице правде оне који су одговорни за злочине, моћи ћемо да кажемо да се на примерен начин затвара поглавље у којем породице жртава и мученика нерешсавањем ових злочина свакога дана трпе нове ране", закључио је Ђурић.

Обележавању у "Спомен соби" у просторијама Удружења присуствовали су и заменик директора Канцеларије за КиМ Душан Козарев и супруга убијеног Оливера Ивановића Милена Ивановић. 

Славица Поповић, рођена у Старом Грацком, испричала је да њена трагедија почиње од доласка КФОР-а на КиМ, где је 23. јула убијено 14 српских жетелаца, међу којима и њен отац и два стрица.

"Моја породица, комшије су масакрирани, нису убијени, већ масакрирани. Прошле године 10 дана пре парастоса добијам обавештење од Унмика, после 18 година, да је један пиштољ пронађен код Србина. Само сам питала: а где је био ових 18 година, сада га проналазите, а где је био до сада. Ништа ми још увек нису одговорили", казала је Поповић.

Навела је да и дан данас живи са децом на КиМ, у Грачаници, да има три сина, али да полако губе наду, те да пуно брине за будућност своје деце.

"Имају 21 годину, близанци, немају никакву перспективу. Немамо никакву слободу, као у логору живимо. Можемо да се крећемо 15 до 20 километара, не смемо у Приштину да идемо. Смем, али можда ћу нешто на српском да проговорим и убиће ме", испричала је Поповић.

Председник Удружења Симо Спасић рекао је да то удружење већ 19 година само тражи правду за жртве, али да нису успели ништа.

"Ми смо тражили само једно - да нам држава и медији у Србији помогну на исти начин на који су помогли породицама албанских жртава", казао је Спасић и додао да је "досовска власт хапсила своје људе и испоручивала их Хагу, док је ослобадила 2.108 албанских терориста и злочинаца".

Према његовим речима, потребно је пре свих других, направити прво споменик свим невиним жртвама од Кошара до Хоргоша.

Навео је да породице немају ништа против Албанаца и да они могу да иду да преговарају у Брисел, али да не желе да преговарају албански злочинци.

"Решење за КиМ само кроз компромис Београда и Приштине"

Права решења за Косово и Метохију могу да се нађу само кроз компромисе Београда и Приштине у којима ће бити задовољени и интереси Срба и Албанаца, све друго је пут у ћорсокак, изјавио је новинарима Ђурић у Удружењу породица киднапованих, несталих и убијених на КиМ.

"Сведоци смо да политичари у Приштини сталним понављањем мантри о томе како је могуће било какво решење, а да нема компромиса, заправо одузимају народу на КиМ, и Србима и Албанцима, право на будућност", казао је Ђурић.

Ђурић је навео да је тврдња да ће Србија признати независност Косова, које је нелегално, ништа друго него обмањивање јавности.

Наводећи да је Београду остављен у наслеђе огроман проблем - подршка такозваној независности Косова неких од најмоћнијих држава света, Ђурић је казао да се те светске силе ни данас, 19 година после окончања сукоба на КиМ, нису предомислиле или покајале због онога што су радиле и због својих одлука.

"Ми знамо шта бранимо и шта је наше и зато наша борба никада неће престати, зато никада нећемо одустати, зато ћемо разговарати са свима у свету уверавајући их у наше аргументе и трудећи се да дипломатску подршку Србији повећавамо до што већег нивоа. И оне који нас не подржавају по питању КиМ настојаћемо да уверимо да је компромис једино решење", казао је Ђурић.

Истакао је да је истовремено обавеза и одговорност Београда да ојача институције.

"Ми морамо да створимо државу у којој се никада више један 10. јуни неће десити, која ће бити довољно и економски, политички и војно снажна да нико никада не помисли да је угрози и то је наша борба и то је визија Србије на којој треба сви заједно да радимо, без обзира на то из које политичке опције долазимо, без обзира на то каква нам је уверење", казао је он.

Ђурић напомиње да је Србија држава која је дом свих њених грађана, која је поносна на своје слободарске традиције и која пажљиво и брижљиво чува сећање на своје жртве.

Упитан да ли Београд има сазнања у вези са истрагом убиства Оливера Ивановића, Ђурић је казао да већ више месеци званичници из Београда говоре о томе да би истрага у том случају морала да се води на ефикаснији, озбиљни и одговорнији начин.

"Говоримо о потреби да приштинске институције сарађују са међународним и нашим институцијама", додао је Ђурић и навео да су српски правосудни и полицијски органи затражили у вези са овим случајем сарадњу са највећим безбедносним и обавештајним институцијама света.

"Међутим, из Приштине немамо ни ваљан, ни добар одговор, чак ни изговор за то жасто се са истрагом у овом случају на неприхватљив начин касни. Мислим да то само по себи доста тога говори и сматрам да нема ни изговора ни оправдања да би било прави одговор зашто још увек убице нису изведене пред лице правде", закључио је директор владине Канцеларије за Косово и Метохију. 

Број коментара 20

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво