Замрзнут конфликт најбоље решење за 63 одсто грађана

Знатно више од половине грађана, тачније 63 одсто, сматра да је замрзнут конфилкт тренутно најбоље решење за питање Косова и Метохије, а да статус КиМ неће бити решен у наредних пет до 10 година став је сваког другог грађанина.

Конкретан договор где ће и Срби и Албанци нешто добити или изгубити подржава 21 проценат испитаника, а за споразум између Београда и Приштине по сваку цену изјаснило се њих девет одсто, показало је истраживање агенције "Фактор плус", спроведено овог месеца.

Према речима директора те агенције Владимира Пејића остаје нејасно зашто је велики број грађана за замрзнути конфликт, да ли је то из разлога што друга решења изостају, или ипак због страха.

Оно што је сигурно, јесте да, према подацима истраживања, чак 63 одсто грађана осећа тугу због тренутне ситуације на Косову и Метохији, сваки трећи испитаник је бесан, а 15 одсто је оних који осећају разочарање.

Због скорашњих догађаја агенција је у истраживање уврстила и питање шта би Србија требало да уради уколико "Косовске снаге" окупирају север КиМ, а готово половина грађана изјаснила се да би требало да употреби војну силу, било на целој територији, или на северу.

У том контексту, Пејић је изразио забринутост таквим резултатом, посебно што је за договор дипломатским путем тек 25 одсто грађана.

Да грађани нису претерано оптимистични по питању исхода преговора између Београда и Приштине, показао је податак где 35 одсто њих сматра да "Србија неће нормализовати односе са Косовом, нити ће га признати".

Па ипак, последица непотписивања споразума за 40 одсто грађана је економска изолација, а 30 одсто плаши се и рата у јужној српској покрајини.

Више од половине грађана изјаснило се и да Косово и Метохију осећа као своју земљу, а упитани да ли су спремни да њихов живот по било ком питању трпи да би Косово остало у Србији, 18 одсто се изјаснило да би, и то у великој мери, док је одречан одговор дало 50 одсто људи.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи