Апостолова: Нормализација односа најкомпликованији процес

Београду и Приштини потребно је стално охрабрење међународне заједнице да би постигли решење, изјавила је шефица Канцеларије ЕУ на Косову Наталија Апостолова.

Наталија Апостолова је у интервјуу за Еурактив изјавила да је нормализација односа Београда и Приштине "тренутно најкомпликованији процес на Балкану".

Указала је да је било етничких инцидената у протеклим месецима у којима су учествовали Срби и Албанци што је, како је рекла, "забрињавајуће, почиње да изгледа као враћање мило за драго".

Поводом једнострано проглашене независности Косова, коју међу чланицама ЕУ не признају Шпанија, Грчка, Кипар, Словачка и Румунија, Апостолова је рекла да је непризнавање разлог за бригу на Косову.

Косово је, после Појаса Газе, други по реду највећи прималац новца ЕУ по глави становника и то "испливава сваки пут када разговарамо са властима на ту тему".

"Они су помало забринути зато што још увек међу чланицама има пет држава које не признају (самопроглашену косовску независност), тако да, на неки начин, они сматрају да ћемо на самом крају ми поново бити прекинути... зато што ми имамо неутралан статус пет држава чланица", рекла је Апостолова.

Како је нагласила, Србија која преговара о чланству у Унији од 2014, већ је покренула унутрашњи дијалог о том питању, док Приштина то тек треба да учини.

"Они желе да виде завршетак са обе стране. Не могу да кажем у ком формату, нити да ли ће признавање бити коначан резултат, али ако се обе стране на састану да о томе расправе, ако не започну преговоре о пакету... никад нећемо доћи до те тачке", рекла је Апостолова.

Сматра да све стране, међународни партнери и пријатељи који желе да виде дијалог као успешан, морају и да га охрабре.

"Ту лежи права снага Европске уније", закључила је Апостолова.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 18. мај 2024.
14° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара