Дрецун: Нисмо задовољни укупним резултатом Еулекса

Председник скупштинског одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун каже за РТС да ће, ако се постигне споразум са Приштином који ће регулисати коначни статус Космета, бити неопходно да се грађани Србије изјасне о томе. Истиче да ће то што Еулекс 14. јуна завршава мисију у јужној српској покрајини додатно дестабилизовати српски народ.

Милован Дрецун је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да ће се тек видети на који начин би грађани Србије могли да се изјасне - ако се постигне споразум са Приштином, који ће регулисати коначни статус Космета, а који ће бити потпуно другачији од онога што се сада намеће као једнострано решење.

"Да ли је то референдум, да ли су то можда избори, али и једно и друго изјашњавање је демократско", рекао је Дрецун и навео да за сада постоји велики отпор и Приштине и западних земаља да се о статусу Космета уопште разговара, јер мисле да је то питање затворено.

Истакао је да међу земљама које нису признале Косово има и пет чланица ЕУ.

"И највеће земље на свету, и географски и по броју становника. И Кина, Русија, Индија... Видите да већина човечанства не признаје ту самопроглашену државу, да многе државе повлаче признање, а сада смо утврдили и како се признање неких мајушних држава добијало – радило се и новцем, и обећањима, и притисцима и претњама", рекао је Дрецун.

Додао је да и Приштина и западне земље рачунају на то да ће моћи преко притисака, чак и уцена, да натерају Србију да се одрекне дела своје територије.

"Оног тренутка када водећим западним државама буде потпуно јасно да Србија неће подлећи притисцима, чак ни по цену неуласка у ЕУ, да ће инсистирати на томе да се проблем Космета реши компромисом - мислим да ће онда запад морати да крене тим путем и да директиву Приштини", рекао је Дрецун и додао да су САД адреса са којом може да се разговара.

Коментаришући наводе приштинског координатора за дијалог са Београдом да је прича о ЗСО губљење времена, Дрецун је рекао да онда није требало ни да улазе у процес нормализације односа.

"Кључан део тог договора је ЗСО. Ми желимо да институционално заштитимо положај српског народа, његове слободе и права, да му омогућимо да живи нормално, не да буде чинилац другог и трећег реда, и зато смо приступили у процес нормализације односа", каже председник Одбора за КиМ истиче да је реч о покушају да се потпуно одбаци бриселски процес и договори који су постигнути.

"Ствара се задати амбијент за рад тима који треба да дефинише статут ЗСО, којем се унапред поручује да све то што ради не треба да буде у складу са Бриселским споразумом, него са тзв. уставом, а то је и Рамуш Харадинај урадио. Дакле, неодговорно, провокативно понашање Приштине, супротно од онога што је договорено и што би требало да буде и интерес Албанаца", додао је Дрецун.

Коментаришући то што 14. јуна Еулекс, после 10 година, завршава своју мисију на Космету, Дрецун је рекао да је то у пуној супротности са Резолуцијом 1244.

"Институције које функционишу у нашој јужној покрајини, немају потребан капацитет да обезбеде пуно поштовање права у слобода српског народа, јер га дискриминишу. Зато је неопходно активно међународно учешће у тим институцијама, а не некакав посматрачки статус. Чини ми се да ће ова суштинска редукција мандата Еулекса бити у пуној супротности са Резолуцијом 1244 и да је у потпуности усклађена са одбаченим Ахтисаријевим планом, који предвиђа динамику и кораке ка пуном заокруживању самопроглашене државности Косова", рекао је Дрецун.

Додао је да се саветодавном улогом мења мандат и излази из статусно неутралног оквира, као и да ће ова одлука додатно дестабилизовати српски народ и одузети му могућност да "како тако" оствари своја права.

Поручио је да српске власти нису задовољне укупним резултатима Еулекса.

"Управо због тога што се он није понашао статусно неутрално у највећем делу своје мисије. Било је много оптужби за корупцију, мада су оне долазиле изнутра. Али какав год да је, он је представљао неку шансу", рекао је Дрецун.

Говорећи о истрази о убиству Оливера Ивановића, председник Одбора за КиМ је закључио да у Приштини, а и код водећих западних земаља, нема политичке воље да се то реши.

"У противном бисмо имали много озбиљнију истрагу. Прво је био покушај да се одговорност пребаци на Београд, а када им то није успело, пробали су да све то мало гурну у заборав... Сада видимо неке бесмислене аргументе – те била је магла, те камере нису радиле. Све то говори да не постоји политичка воља да се разреши убиство Оливера Ивановића", рекао је Дрецун.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
20° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара