Вучић данас с премијерима Грчке, Бугарске и Румуније

Председник Србије Александар Вучић боравиће данас у Букурешту, где ће учествовати на састанку Високог савета за сарадњу Србије, Грчке, Бугарске и Румуније. Поред Вучића, састанку квадрилатерале присуствоваће председница Владе Румуније Вјорика Данћила, председник Владе Бугарске Бојко Борисов и премијер Грчке Алексис Ципрас.

Састанак у Букурешту одржава се нешто мање од месец дана пре Самита ЕУ – Западни Балкан, чији ће домаћин 17. маја бити Бугарска, која тренутно председава ЕУ.

Последњи квадрилатерални сусрет у том формату, у којем су, изузимајући Србију, све три земље чланице ЕУ, одржан је почетком децембра, у Београду.

На том састанаку будућност Западног Балкана у ЕУ, посебно Србије, била је једна од главних тема, што се очекује и за састанак у Букурешту.

Премијери три земље чланице ЕУ истакли су да је Балкан неотуђиви део европске идеје, поручили да Србија не може више бити изван европске породице, те да јој треба помоћи и усмерити како би се створио и званичан статус Србије као чланице ЕУ.

Председник Вучић и премијери Бугарске, Грчке и Румуније разговараће у Букурешту и о још тешњем повезивању ових земаља, поспешивању сарадње, посебно у економији, као и инфраструктури, те о очувању стабилности и мира целог региона.

На првом састанку квадрилатерале у Варни, октобра прошле године, покренута је идеја о оживљавању закључака самита у Солуну 2003, када је иначе уследио талас проширења ЕУ.

Тада је договорено да се у мају ове године одржи самит ЕУ – Западни Балкан у Софији, те и најављено да ће председавања ЕУ Бугарске у првој половини 2018. и Румуније 2019. бити "заједничко балканско" председавање Унији.

То ће, како се очекује, бити добра прилика за јачање демократије, стабилности, безбедности и сарадње у циљу развоја и интеграције земаља Западног Балкана у ЕУ.

Шта су у Београду поручили Борисов, Ципрас и Тудосе?

Борисов је на квадрилатерали у Београду истакао да нема бољег пута за Балкан од ЕУ, те додао да је свака од ових земаља појединачно мала да може сама да реши проблеме, па зато заједнички желе да буду покретач идеја.

Како је рекао, оптимиста је да ће и земље Балкана које још нису у ЕУ остварити напредак на европском путу, јер европске интеграције немају алтернативу.

"То је зацртан пут. Имали смо бројне сукобе и ратове у региону, али сада смо на прекретници, јер у овом тренутку велике силе имају интересе на Балкану и свака од тих сила је успела да постигне одређени утицај у нашим земљима", рекао је Борисов.

Србија не може више бити изван европске породице под условом да већина становништа жели да буде део ЕУ, изјавио је тада грчки премијер Алексис Ципрас.

"Ми верујемо да би ЕУ требало врло ускоро да исправи велику грешку која своје корене вуче из тога на који начин се Европа односила према Балкану до сада. Било је познато да је Балкан ризично подручје. Србија не може више да буде изван европске породице, под условом да већина становништва жели да буде у ЕУ", рекао је Ципрас.

"Ми не можемо да чекамо да нам министар неке друге велике силе каже шта треба да радимо, да нас узме за руку и покаже. Морамо да сарађујемо и да имамо сопствену иницијативу, као и да промовишемо мир и стабилност у региону", рекао је Ципрас и истакао да Србија, Грчка, Бугарска и Румунија треба блиско да сарађују.

Тадашњи премијер Румуније Тудосу је изјавио да су и Румунија и Бугарска и Грчка опредељене да Србији помогну и олакшају јој пут у Европску унију, те поручио да је њен улазак у Унију "само формалност".

Говорећи о европским интеграцијама Србије, Тудосе је рекао да су границе Србије са ЕУ границе са Грчком, Бугарском и Румунијом, а да се интеграција остварује кроз заједничке инфраструктурне пројекте, културну сарадњу која већ постоји са тим земљама.

У том смислу, објаснио је да је улазак Србије у ЕУ само формалност, а све три земље, као чланице ЕУ, опредељене су да помогну Србији колико могу.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
24° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се