Стејт департмент о Србији

Вршилац дужности државног секретара САД Џон Саливен представио је годишњи извештај Стејт департмента о стању људских права широм света и изјавио да се она највише крше у Сирији, Мјанмару, Северној Кореји, Кини, Ирану, Турској и Русији.

Саливен у самом обраћању није помињао Србију, а Глас Америке наводи да се у извештају као највећи проблеми, када је реч о људским правима у Србији, издвајају недостатак независности у правосуђу, корупција, мешање у приватност, трговина људима и насиље против припадника ЛГБТ заједнице.

Уз подсећање да су 2016. године у Србији одржани ванредни парламентарни избори, а 2017. председнички, у извештају се цитирају оцене да су избори углавном били слободни, али да су током обе предизборне кампање "фаворизовани провладини кандидати".

Глас Америке наводи да се у извештају оцењује и да је правни оквир за одштету жртава кршења људских права, почињених током 1990-их неадекватан, а да тужиоци за ратне злочине нису постигли велики напредак у тим случајевима.

"Влада Србије предузела је кораке да кривично гони званичнике, и у полицији и другде у влади, након што су злоупотребе разоткривене у јавности", истиче се у извештају.

Глас Америке наводи да се уз то у извештају додаје да многи посматрачи верују да су бројни случајеви корупције, друштвеног и породичног насиља, остали непријављени и некажњени.

Када је реч о стању људских права на Косову, издвајају се напади на новинаре, насиље над расељенима, припадницима етничких мањина и ЛГБТ заједнице, распрострањена корупција у влади, као и недостатак независности у правосуђу.

Стејт департмент подсећа да су избори, одржани у јуну, оцењени као фер и слободни, а да је дијалог о нормализацији односа Приштине и Београда настављен уз прекиде, као и да су се двојица председника сагласила да примене споразум из 2015. године о интеграцији судског система северног Косова у националне структуре.

Стејт департмент наводи и да је влада предузела кораке да казни званичнике одговорне за злоупотребе, али да многи у опозицији, цивилном друштву и медијима верују да су високи званичници одговорни за корупцију и да за то нису кажњени.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 19. март 2024.
2° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво