"Нема бољег стандарда без нормализације односа Београда и Приштине"

Без нормализације односа Београда и Приштине нема економског раста и бољег животног стандарда, поручују аутори студије о економским, демографским и социјалним ефектима различитих сценарија нормализације односа Београда и Приштине.

Директор Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић истиче да ће, ако изостане нормализација односа, доћи до погоршања економских услова, престанка раста и конвергенције са развијеним земљама у ЕУ.

Јадранка Јелинчић из Фондације за отворено друштво напомиње да Србија ризикује, ако остане статус кво, да 2060. године има свега 3,96 милиона становника.

"Ако дође до нормализације односа број становника не би морао да се смањи испод 5,58 милиона становника", додаје Јелинчићева.

Размена са Косметом износи 464,2 милиона евра, у корист Србије, а 4.500 привредника сарађује. Економски, хитно је потребно прихватљиво решење за обе стране, став је Привредне коморе Србије.

"Уколико немамо решење, онда како да вам кажем, не пише се добро не само демографији , и овим макроекономским показатељима, него ћемо имати препуне аутобусе младих људи који ће све више одлазити одавде и са Косова", рекаоје председник ПКС Марко Чадеж.

Ако не урачунамо емоције, бруто-друштвени производ подигла би једино размена територија - да Косову припадне Прешево, а Србији Звечан, Зубин Поток, Лепосавић и северни део Косовске Митровице, каже статистика.

Душан Гавриловић из Републичког завода за статистику наводи да би сценарио размене територија генерисао "неких додатних око 90 милиона евра годишње, само по основу пуне интеграције ових територија у економско-политички систем Србије.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи