Приштина, одложена седница парламента о Споразуму о демаркацији са Црном Гором

Седница косовске скупштине на којој је требало да разматра допуњени Предлог закона за ратификацију Споразума о демаркацији граничне линије са Црном Гором, одложена је за сутра у 10 часова. Упркос уступцима из Подгорице да споразум о демаркацији из 2015. може да буде коригован, владајућа већина нема осигуран глас 81 посланика, колико је потребно за усвајање предлога закона.

После вишесатног ишчекивања, седница косовског парламента одложена је за сутра у десет часова, јавља извештач РТС-а.

Претходно су косовски премијер Рамуш Харадинај и председник парламента Кадри Весељи разговарали са посланицима.

Портал Лајми је објавио фотографије на којима се види како посланици опозиционог Самоопредељења напуштају зграду парламента.

Очекује се да допуњени предлог закона о демаркацији подржи већина посланика владајућих албанских странака, затим посланици опозиционог Демократског савеза Косова и посланици мањинских несрпских странака.

Међутим, то није довољно да демаркација прође, јер у тој комбинацији, нема потребне две трећине од постојећих 120 гласова. Посланици покрета Самоопредељење, њих тридесет двоје, најавили су да неће подржати нови предлог закона.

Они кажу да ће гласање о демаркацији, ако до њега уопште дође, значити или губитак или одбрану косовске територије, јер према раније потписаном споразуму о демаркацији, Косово наспрам Црне Горе губи око 8.000 хектара територије.

Недостају и гласови Српске листе, а њихови представници су раније рекли да нису заинтересовани за то питање и да прво захтевају спровођење споразума постигнутих у Бриселу, а најпре договор о формирању ЗСО.

У међувремену, Српска листа је у саопштењу поновила да неће гласати за демаркацију са Црном Гором, упркос, као је оцењено, лажним и тенденциозним тврдњама пласираним у свим медијима на албанском језику, које је пренео и део медија на српском.

"Тако нешто није договорено са нама и нећемо подржати демаркацију, како се лажно тврди, већ ћемо наставити да се боримо за интересе српског народа на Косову и Метохији, а не појединих домаћих и иностраних центара моћи", наводи се у саопштењу Српске листе.

Из ње, упозоравају Србе на Косову и Метохији да ће, поред овога, у будућности вероватно бити још сличних покушаја да се дезинформацијама међу Србима изазове неспокој и несигурност.

"Али важно је да стојимо уједињени и снажни наспрам оних који желе да нас разједине и ослабе", подвукли су у Српској листи.

Гласови посланика Српске листе су неопходни како би се постигла двотрећинска већина, потребна за ратификацију споразума о разграничењу са Црном Гором.

Међу српским посланицима једино је Слободан Петровић најавио да ће гласати за ратификацију споразума. Он, међутим, није посланик Српске листе.

На демаркацију се дуго чека, она је један од два преостала услова за визну либерализацију према земљама ЕУ. Приштина каска у европским интеграцијама и постало је "црна рупа региона" јер поред демаркације има још један услов који треба испунити, а то је видљива и опипљива борба против корупције и организованог криминала.

Због услова које је ЕУ поставила Приштини, највише испаштају грађани, а не политичке вође.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 16. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво