Бугарска амбасада обележила почетак председавања те земље Саветом ЕУ

Амбасада Бугарске у Београду обележила је почетак шестомесечног председавања те земље Саветом ЕУ. Домаћин скупа, амбасадор Бугарске Радко Влајков, каже да председавање Европском унију за Бугарску значи изазов и одговорност, за коју су се припремали годинама уназад.

Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић, која је говорила на скупу заједно са шефом Делегације у Србији Семом Фабрицијем и амбасадором Бугарске у Београду Радком Влајковим, поручила је да су очекивања велика када је реч о наставку процеса проширења ЕУ.

Додала је да у прилог томе иде и чињеница да су тему проширења на своју агенду ставиле Бугарска, која тренутно председава ЕУ, али и Аустрија и Румунија које ће након Бугарске бити председавајуће.

Такође, истиче Јоксимовићева, позитивно је Србију обрадовала и изјава председника Европске комисије Жан Клод Јункера да су Србија и Црна Гора главни кандидати са Западног Балкана за приступање ЕУ, наводећи и 2025. годину као рок приступања.

"Очекујем да ће Стратегија о проширењу ЕУ, која је најављена за фебруар ове године, сачувати тај дух поруке Јункера и нагласити улогу Србије и Црне Горе као предводнике овог процеса, али и дати шансу свим другим аспирантима са Западног Балкана које су у процесу", рекла је Јоксимовићева.

Најавила је да ће након доношења Стратегије о проширењу почетком фебруара, у априлу уследити извештај о напретку појединих земаља на путу ка ЕУ, али и Самит "ЕУ-Западни Балкан" који ће бити одржан 17. маја у Софији, за које каже да представљају низ важних догађаја који враћају у фокус питање проширења ЕУ, али и сам Западни Балкан - где се Србија представља као један од најважнијих кандидата за чланство у ЕУ.

Говорећи о поглављима, Јоксимовићева истиче да Србија у преговорима са ЕУ има спремне три преговарачке позиције, које су у децембру биле пред државама чланицама ЕУ, а то су поглавља 33, 13 и 9. Она је даље нагласила да су у току финалне припреме преговарачке позиције за Поглавље 18 - статистика, за које каже да би требало да се ускоро нађе пред Владом Србије, али и да се ради на Поглављу 4 о слободи кретања капитала.

Она је похвалила приоритете шестомесечног председавање Бугарске ЕУ, наводећи да је то важан сегмент и за напредак Србије, јер је Бугарска, како каже, важан партнер Србије на путу ка ЕУ.

Додаје да су приоритети које је Бугарска поставила у оквиру свог председавања ЕУ - улагање у младе, одрживи економски раст, друштвена кохезија и дигитализација, теме које су и у фокусу Србије, министарства за европске интеграције, институција које се баве европским интеграцијама, као и цивилног друштва.

"То су инструменти за одрживи, регионални и укупни развој Србије", закључује Јоксимовићева и додаје да су то најважније теме поглавља 22 које се односи на регионални развој и кохезиону политику. То поглавље још увек није на дневном реду, али Министарство за европске интеграције интензивно ради на његовој припреми.

Истакла је да Србија наставља свој пут ка ЕУ, за који сматра да је најбољи економски, политички и безбедносни оквир стабилизације.

Домаћин скупа у Београду амбасадор Бугарске Радко Влајков поручио је да је подршка грађана Србије европском напретку и интеграцији од изузетне важности, наводећи да је и бугарски народ "на својој кожи осетио да су интеграције болне", али да је цена вредна.

"Будите уједињени и јаки, јер то чини снагу једне државе", нагласио је Влајков.

Каже да председавање Европском унију за Бугарску значи изазов и одговорност, за коју су се припремали годинама уназад, што им је омогућило да буду спремни за председавање шест месеци раније, након што је Британија у тренутку свог председавања изашла из заједнице.

Према његовим речима, Бугарско председавање кретаће се у смеру да Европи и европским грађанима омогући безбедност, солидарност и стабилност, што је њихов дугорочни циљ.

Шеф делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици, поручио је на скупу у Београду да ЕУ остаје уз Србију и да ће подржати њене економске, политичке и социјалне реформе, за које се нада да ће убудуће ићи брже.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи