Без повратка на визе за грађане Србије

Неће бити повратка на визни режим за грађане Србије, који ће моћи и даље несметано да путују у земље ЕУ, истакао је у интервјуу за РТС европски комесар за унутрашње послове и миграције Димитрос Аврамопулос.

Аврамопулос је то рекао након што је Европска комисија данас усвојила први извештај о функционисању безвизног режима за осам земаља Западног Балкана и источне Европе.

Безвизни режим је најјачи инструмент ЕУ у јачању контаката и веза између грађана наших земаља, рекао је Аврамопулос.

Нагласио је да је Европска комисија у потпуности посвећена очувању слободног путовања за грађане Србије, на чему ЕУ ради заједно са владом у Београду.

Комесар каже да добар учинак Србије у испуњавању мерила значи да комисија нема намеру да предложи суспензију безвизног режима, али да он подразумева одговорност и грађана и надлежних власти.

"Поздрављам напоре Србије како би постигнути напредак био одржив а реформе производиле конкретне резултате. Тај посао мора бити настављен. Неосновани захтеви за азил држављана Србије опали су за више од 40 одсто, што је позитиван знак.

Српске власти треба да наставе ефикасну примену споразума о реадмисији са ЕУ и појачају циљану информативну кампању о условима и обавезама путовања без виза, као и да интензивирају истраге на разбијању мрежа организованог криминала", рекао је Аврамопулос.

Европска комисија се у данас објављеном извештају усредсредила на три кључне области: функционисање споразума о реадмисији, борбу против организованог криминала и корупције.

Редовни извештаји део су новог надзорног механизма за функционисање безвизног режима усвојеног почетком године, по којем више земаља чланица или Европска комисија могу по убрзаном поступку затражити привремено враћање виза за грађане неких земаља у случају одређених ванредних околности.

Европска комисија је усвојила извештај којим се констатује да земље Западног Балкана (Албанија, БиХ, Македонија, Црна Гора и Србија), као и земље Источног партнерства (Молдавија, Грузија и Украјина), настављају да испуњавају услове неопходне за одржање добијеног безвизног режима.

Извештај замењује документ који је о примени безвизног режима на Западном Балкану израђен 2015. године. Европска комисија ће овај извештај представити Европском парламенту и Савету у 2018. години.

У документу се наводи да су грађани Црне Горе, Србије и Македоније безвизни режим добили у децембру 2009. године, док грађани Албаније и БиХ могу без виза да путују у простор Шенгена од 2010. године.

За Молдавију безвизни режим је ступио на снагу 2014. године, а за Грузију и Украјину 2017. године.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво