Председник Израела: Радећи заједно превазилазимо многе изазове

Србија и Изреал су много тога постигли у последњих 25 година, од обнаваљања дипломатских односа, а надам се да заједно можемо постиће још више у годинама које долазе, поручио је председник Израела Рувен Ривлин.

Ривлин се видео-поруком обратио окупљенима на скупу у Скупштини Србије, којим је обележено 25 година од поновног успостављања дипломатских односа између Србије и Израела.

Изразио је захвалност Србији и српском народу за дугогодишње пријатељство, подсетивши да је Србија била прва земља на свету која је пре 100 година признала Балфурову декларацију, а којом је први пут признато право Јевреја на самоопредељење у њиховој историјској домовини.

"Никада не можемо да заборавимо дивне речи представника тадашње српске владе Миленка Веснића о праву Јевреја на независну државу и сећамо се Давида Албале, националног хероја Србије и Израела", рекао је Ривлин.

Додао је да Србија и Израел данас имају многе хероје који раде на јачању пријатељства и сарадње између два народа у трговини, туризму, на пољу иновација.

"Радећи заједно превазилазимо многе изазове данашњице. Много тога смо постигли током 25 година, надам се да заједно можемо постићи још више у годинама које долазе. Надам се да се ускоро видимо у Јерусалиму", поручио је Ривлин.

Изасланик председника Србије Никола Селаковић рекао је да српски и јеврејски народ, упркос многим разликама и раздаљини од хиљаду километара, зближавају и неке заједничке особине од којих су најважније љубав према слободи, борба за слободу и за њено очување.

"То је оно што деле српски и јеврејски народ и што нас спаја", рекао је Селаковић.

Окупљенима је пренео честитке и поздраве председника Србије Александра Вучића, којем је, како је рекао, важно пријатељство са Израелом.

Селаковић је рекао и да су многи Јевреји у Србији у време када Израел није био успостављен, срцем и душом Србију доживљавали као своју другу отаџбину, да су заслужни за многе тренутке славе и да су делили судбину српског народа и у тешким и у лепим тренуцима.

Додао да је најпоноснији због тога што је као министар правде водио пројекат израде Закона о реституцији и што је био министар који је заступао предлог закона за који су гласали сви посланици.

"Тиме су Срби показали да су опет у нечему први према нашим пријатељима", приметио је и додао да је 25 година од обнављања дипломатских односа можда само формални повод, јер ће наше пријатељствио чинити вечним историјско пријатељство и подршка које једни другима знамо да пружимо, чак и кад нам се чини да је нико други не пружа.

Амбасадорка Израела у Србији Алона Фишер Кам рекла је да данас Србија и Израел имају богат политички дијалог отворених канала који омогућавају размену мишљења и дефинисање политичке агенде на највишем нивоу.

Истакла је да две земље бележе раст трговинске размене, док израелске инвестиције у Србији постају све бројније, уз пораст броја израелских туриста и продубљене контакте између два друштва.

Посебно је захвалила на томе што је донет Закон о реституцији, који је једногласно усвојен у Скупштини Србије у фебруару 2016. године, а који је жртвама Холокауста, како је рекла, донео правду и достојанство, и који треба да послужи као модел другим земљама.

Описивати односе Србије и Израела само цифрама и подацима, кроз заједничке интересе или кроз низ формалних дипломатских догађаја, било би погрешно, приметила је и објаснила да су односи две земље много више од тога и почивају на солидарности, пријатељству, срдачним осећањима и заједничким вредностима.

Потпредседник Скупштине Србије Владимир Маринковић рекао је да Србија придаје велики значај сарадњи са Израелом и да је потребно додатно интензивирати сарадњу српског и израелског парламента.

Подсетио је да је у Скупштини Србије формирана посланичка група пријатељства која броји 35 чланова.

"Постоји висок степен разумевања Србије и Израела за изазове са којима се суочавамо. Хвала на подршци и разумевању по питању Косова и Метохије. Србија се активно и доследно залаже за дијалог Београда и Приштине и имплементацију Бриселског споразума ради постизања мира и стабилности у регион", рекао је Маринковић.

На свечаном скупу се обратила и Роузи Стивенсон Гуднајт, унука Давида Албале, једне од најзначајнијих личности Србије и Израела и, како је амбасадорка рекла "српског патриоте и посвећеног ционисте".

Њој је амбасадорка поклонила дупликат писма које 1917. године тадашњи амбасадор Србије у Вашингтону послао Давиду Албали.

"Ја ово никада нећу заборавити, а оно што сам научила о Србима и Јеврејима је да имају дуго памћење", рекла је Роузи Стивенсон Гуднајт.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
25° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи