Љајић: Нема разлога за страх од ГМО

Грађани Србије немају разлога да се плаше уколико дође до измене прописа о промету генетски модификованих организама (ГМО), зато што ће и у закону бити стриктно наглашено да је узгајање таквих организама изричито забрањено, рекао је министар трговине, туризма и телекомуникације Расим Љајић.

Према његовим речима, промет ће бити тако рестриктивно постављен подзаконстким актима, да ће фактички онемогућен.

"Да ли мислите да смо ми луди да радимо нешто против наших грађана, наше деце. Ми хоћемо да постанемо чланица Светске трговинске организације (СТО) и сигуран сам да се у пракси ништа не би променило, само што би све довели да буде транспарентно, да би се знало, и ако се ти производи прометују, морају да буду назначени, али и за промет, били би тако ригорозни услови, да бисмо га практично онемогућили", рекао је Љајић новинарима.

Интерес Србије је, истиче Љајић, да ту ствар учини транспарентном, те да, ако постоји законска обавеза да мора да се назначи да та храна садржи производе који имају елементе ГМО и ако се постави 10 услова, као што су друге земље поставиле за транспорт таквих производа.

Љајић подвлачи да ће то промет ГМО у Србији "де јуре дозволити, а де факто онемогућити".

"Није то никаква смицалица, нити превара наша да бисмо ушли у СТО, на то имамо право. СТО само каже да се не може забранити промет неког производа, може се ограничити, поставити услови за промет, то може, тако да грађани немају разлога да се плаше, неће доћи ни до узгајања, а фактички ни до промета", нагласио је Љајић.

Србија, каже, пре свега, има интерес да буде чланица СТО, јер ту су "практично три четвртине свих земаља света", као и да, према његовим сазнањима, свега 13 земаља света не води никакве преговоре, нити има амбицију да постану чланице СТО.

"Да не вређам никога, стварно нисам чуо за већину тих земаља, да вам право кажем, које не желе да преговарају са СТО", истиче потпредседник владе.

Такође, како каже, постоје два нивоа преговора око учлањења у СТО, једни су унилатерални и ту се не преговара уопште, него се, објашњава, практично само ради о томе да ли су прописи усаглашени са принципима и правилима СТО и они важе за сваку нову земљу чланицу.

"Ми смо усаглашени у свим елементима, једино нисмо око те једне одредбе закона, у којој се каже да је забрањен промет генетски модификованих организама. Што се другог нивоа преговора тиче, имамо отворене преговоре са Русијом, Украјином, САД и Бразилом, јер, свака земља која је чланица СТО, има правну могућност да за нову чланицу тражи да преговара о трговинском режиму са том земљом", каже Љајић.

Србија је, навео је, испреговарала са свим другим земљама, остале су те четири земље, те да су заказани преговори са Бразилом, Украјином и Русијом, док САД, како је рекао, не желе да преговарају, јер, одустаће од свих захтева, уколико Србија реши измену закона о ГМО.

"То су правила, принципи који не важе само за Србију, важе за сваку земљу која жели да приступи СТО. Ако земља не жели, нема никакве обавезе, али мислим да је наш интерес да будемо тамо", сматра Љајић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
25° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи