Курти: Желимо нормално Косово и нормалну Србију

Косово треба да има право да се на референдуму изјасни о уједињењу са Албанијом, каже у интервјуу за DW Аљбин Курти, посланик Самоопредељења. Говорио је зашто одбацује бриселски дијалог и Заједницу српских општина.

"Одвојени смо од Албаније пре више од једног века - насилним, недемократским путем од стране великих сила. Желели бисмо да имамо право да се уједињавамо са Албанијом на демократски и миран начин - значи не бисмо почели трећи балкански рат", рекао је Курти у интервјуу вођеном на српском језику.

Новинарка DW је приметила да у просторијама покрета Самоопредељење, где је вођен интервју, нема застава Косова већ само Албаније.

"Наравно да ми признајемо Републику Косово, али мислимо да члан 1 тачка 3 Устава који нам не дозвољава да имамо спољни апсект нашег суверенитета - самоопредељење народа - није праведан. Мислимо да морамо да имамо то право. Мислимо да независност Косова није проглашена наспрам Албаније већ наспрам Србије", одговорио је Курти.

На питање о идејама о подели Косова или размени територија - север Косова за Прешевску долину - Курти је рекао: "Мислим да Србија жели да ми то желимо, да на тај начин направимо трговину територијама. Тиме бисмо дигли руке од севера Косова."

Додао је да је против одустајања од севера Косова "не само због наше државе него и због Митровице, људи тамо, и економског развоја чија је суштина ревитализација Трепче."

Против "дијалога без принципа"

Говорећи о свом противљењу Заједници српских општина, Курти се позвао на пример БиХ где је, како је рекао, зачетак Републике Српске био управо у асоцијацији општина са већинским српским становништвом.

"Мислим да Србија има исте циљеве, исти менталитет, исте политичаре, али друга средства јер су околности сада другачије".

"У принципу нисам против дијалога, али сам против дијалога без принципа", рекао је Курти о дијалогу у Бриселу, којем се противи.

Навео је да под појмом "нормализација" Београд, Приштина и Брисел разумеју потпуно различите ствари.

"Мислим да је Србија абнормална држава, мислим да ни Косово није нормална држава. Ако нормализујете односе између две ненормалне државе то ће значити раст абнормалности. Ми желимо нормално Косово, нормалну Србију па ће нормални односи бити природна последица тога", рекао је он.

Оценио је да помирења не може бити док Србија не призна Косово и не пристане да плати ратне репарације.

Србија "имитира" Русију

Политичар Самоопредељења је изнео став да "Србија жели да постане главни играч у овом делу Балкана тиме што ће имитирати Русију".

"Распад Совјетског Савеза довео је до велике хоботнице где у центру имате Руску Федерацију, па потом Белорусију, источну Украјину, Гагаузију, Придњестровље, Јужну Осетију... то су пипци хоботнице".

Са друге стране, додао је Курти, Београд има крила по суседству у која убраја "Републику Српску у Босни, српске странке у Црној Гори које су против независности Црне Горе, па енклаве по Косову - четвртину територије Косова контролишу паралелне структуре Србије - и имате до јуче режим Груевског у Македонији и Српску православну цркву".

"Мислим да је Србија имала шансе само током две и по године док је премијер био Ђинђић. Пошто су убили Ђинђића све је кренуло наопако. Сада смо опет у времену Милошевића, а уместо Милошевића имате Вучића, а уместо Шешеља имате Шешеља", рекао је косовски посланик.

"Србија је одувек желела да се обрачунава са суседима, а ја мислим да треба да се обрачуна сама са собом, да се сучељава са својом прошлошћу", рекао је Курти, оцењујући да је "унутрашњи дијалог" о Косову који се води у Србији заправо "спољни монолог Вучића".

"Етнички суд" за злочине ОВК

Упитан за став о Специјалном суду за злочине ОВК, Курти је рекао да је у питању "етнички суд" чије ће одлуке "пропасти у Стразбуру".

Додао је да за злочине над Србима треба да одговарају сви "појединци" који су их починили.

"Не бих направио никакав компромис са правдом. Када би Самоопредељење било на власти, ми бисмо дигли шапе са институција владавина права, судови би били независни и они би могли да осуде те појединце".

За лоше стање на Косову Аљбин Курти део кривице приписује међународној заједници која је владала "парадигмом краткорочне политичке стабилности".

"Кад год међународне дипломате кажу владавина права, они не мисле на правду и право већ на стабилност."

"Мене највише зачуђује што се међународна заједница на Косову, током 18 година након рата, уопште се није бавила злочинцима мира. Овде је била брутална неолиберална приватизација, непотизам потом тендероманија. Имали су безброј чињеница и аргумената да осуде ове корумпиране политичаре, али нису ништа урадили", закључио је Курти.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво