Вулин о војној сарадњи и подршци са колегиницом из Јужне Африке

Министар одбране Александар Вулин састао се са министарком одбране и ратних ветерана Јужноафричке Републике Носивив Нолутандо Маписа-Нкакуле и том приликом истакао да је Србија одувек разумевала и подржавала борбу народа Јужне Африке за равноправност и људска права.

Разговарали смо као два пријатеља, као представници две земље које се у међународној заједници препознају као пријатељи и подржавају једна другу, рекао је министар Александар Вулин.

Захвалио је Влади Јужне Африке на принципијелној позицији о питању Косова и Метохије и њиховој снажној и континуираној подршци политици међународног права.

Јужна Африка, подсетио је, не признаје такозвано Косово и Метохију и увек је у свим међународним форумима снажно подржавала позицију Србије, подржавајући тако и међународно право, рекао је министар одбране Србије, саопштено је из тог ресора.

Према његовим речима, Србија цени подршку Јужне Африке и реч је о, ма колико географски била удаљена од нас, пријатељској земљи која је у свим тренуцима када је нама било битно увек била уз нас.

"Јужна Африка има огроман утицај на афричком континенту, њен глас се чује далеко и њен пример се следи. Управо због тога нам је велико задовољство што смо могли да поздравимо министарку одбране и да још једном потврдимо пријатељство између наших народа. Подршка Јужне Африке политици непризнавања Косова и Метохије и политици признавања међународног права је од пресудног значаја на афричком континенту", рекао је Вулин.

Када је реч о сарадњи два министарства одбране, српски министар је рекао да постоји велико разумевање и да можемо да у будућности радимо заједно.

"Наши образовни капацитети су спремни да приме студенте из Јужне Африке, баш као што смо примали и студенте из Анголе, Нигерије, Алжира и Либије. Ово је прилика да се официри из Јужне Африке школују у Србији, да од нас науче оно најбоље што можемо да понудимо, од наше дуге традиције војног школства да извуку највећу корист и да унапреде и оружане снаге Јужне Африке на тај начин", рекао је Вулин.

Истакао је да је ово за нас прилика да као Србија покажемо пријатељској земљи колико користи може бити од наших међусобних односа.

"Разговарали смо и о војномедицинској сарадњи и о томе како можемо да учимо једни од других и, свакако, о сарадњи из области одбрамбене индустрије. Јужна Африка има једну од најмоћнијих одбрамбених индустрија на свету и за нас је велика прилика што имамо отворена врата на њиховом тржишту и кроз њих на тржишту читаве Африке", рекао је Вулин.

"Одлична прилика за сарадњу" 

Додао је да је ово и одлична прилика да наша одбрамбена индустрија покаже чиме располаже, да покаже своје знање, покаже оно што може да производи и да користећи пријатељство са Јужном Африком обезбедимо себи продор и на афричко тржиште.

Поновио је да је одбрамбена индустрија Јужне Африке једна од најзначајнијих на свету и да је за нас велика прилика да будемо заједно.

"Уосталом, посао политичара је да отварају врата, да омогуће послове овим људима, да покажу своје производе и своје знање и ми смо то данас управо и урадили. Захвалан сам на данашњој посети као и на позиву и прилици да посетим Јужну Африку, а посебно сам захвалан на политици подршке међународном праву и снажном одбијању признавања Косова и Метохије", закључио је Вулин.

Министарка одбране и ратних ветерана Јужноафричке Републике истакла је да је данашња посета прилика да захвали Србији на досадашњој подршци борби за слободу.

"Иако смо географски удаљене земље, верујемо да постоји много тога што заједно можемо да учинимо. Овде смо јер верујемо да постоји недовршен посао који ми као две земље можемо заједно да завршимо", рекла је министарка.

Казала је да две земље имају од пре неколико година потписан Меморандум о разумевању.

"Верујем да је сада дошло време када можемо да успоставимо правни оквир за нашу одбрамбену сарадњу. Такође, позвали смо министра одбране Републике Србије да посети Јужну Африку поводом одржавања Сајма ваздухопловства у септембру 2018. године", рекла је министарка одбране Јужне Африке.

Истакла је да постоји много тема од заједничког интереса ове две земље и ова два министарства, и додала да је са министром Вулином разговарала и војном школству, војној сарадњи, сарадњи у области одбрамбене индустрије, спољној политици као и поштовању међународног и људских права.

"У нашој земљи је било забринутости јер су неке наше суседне земље признале независност такозваног Косова. То су суверене државе као што је и Јужна Африка, међутим, не постоји увек могућност да наметнете своју вољу у таквим ситуацијама, али сматрам да је веома важно да наставимо да лобирамо и радимо у том циљу. Јужна Африка има дугу историју борби – за људска права, правду и признавање међународног закона, тако да ћемо наставити и убудуће да се ангажујемо и трудимо да се ствари виде на онај начин на који их и ми видимо", закључила је Маписа-Нкакуле.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи