Вучевић: Велики дан за Војводину и целу Србију

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић каже за РТС да је данашњи дан историјски и да ће 99 година од присаједињења Војводине Србији бити традиционално обележене. Ми са поносом облежавамо 25. новембар и сматрамо да је председник Вучић у праву када је рекао да ово није велики дан само за Војводину и Војвођане већ за целу Србију", истиче Вучевић.

Милош Вучевић рекао је гостујући у Дневнику РТС-а да ће традиционално полагање венаца бити одржано испред зграде некадашњег хотела "Гранд".

"Ту је одржана велика скупштина Срба, Буњеваца и других Словена, представника Бачке, Баната и Барање. Донета је за нас историјска одлука о присаједињењу ових крајева нашој матици Србији и тиме је остварен вишевековни сан Срба са ових простора. Тако је завршена једна политичка борба која је трајала годинама, вековима", каже Вучевић. 

Подсећа да је Јаша Томић прочитао Декларацију о присаједињењу.

"Објавио је практично нека начела која су и данас апсолутно прихватљива - равноправност, слобода, напредак. Ми са поносом облежавамо 25. новембар Дан присаједињења. Сматрамо да је председник Вучић у праву када је рекао да ово није велики дан само за Војводину и Војвођане већ за целу Србију, дан који цела Србија мора да обележава", напомиње градоначелник Новог Сада. 

Најављује и обележавање 100 година од краја Великог рата, 170 година од оснивања Војводине и 100 година од присаједињења.

"Направљен је организациони одбор, председник Србије ће бити покровитељ заједно са покрајином и Нови Сад ће учествовати у организацији", каже Вучевић.

Истиче да је идеја да се у Новом Саду подигне споменик Краљу Петру Првом Карађорђевићу као тадашњем владару Србије.

"Битан детаљ је да су на великој народној скуштини која је одржана 25. новембра 1918. године учествовале и жене као посланици. Тада су Војвођанке гласале о присаједињењу Србији чак је и ћерка Светозара Милетића, Милица Томић, учествовала на тој скупштини и на то смо посебно поносни", додаје Вучевић. 

Војводина обележава 99 година од присаједињења те области Краљевини Србији. Томе је претходио низ догађаја, пре свега пропаст Аустроугарске монархије октобра 1918. године, када је власт у Банату, Бачкој и Барањи преузела војска Краљевине Србије, а фактичку управу су имали локални Срби.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи