Дачић: Србија неће признати КиМ због уласка у ЕУ

Пуноправно чланство у ЕУ представља апсолутни спољнополитички приоритет Србије, али Србија неће признати независност Косова због уласка ЕУ, поручио је шеф српске дипломатије Ивица Дачић у Буенос Аиресу.

Ивица Дачић је нагласио да је за Србију од посебног значаја подршка коју јој Аргентина пружа у њеним настојањима да очува суверенитет и територијални интегритет.

"Ми хоћемо договор, хоћемо праведно и трајно решење, али једностране акте да морамо да признамо - то никад, па ни по цену да не уђемо у Европску унију. Пријатељима који нам помажу у свему томе у смислу политичке подршке за те наше ставове ми дугујемо велику захвалност и ја ту убрајам у Аргентину, као један од најзначајнијих партнера (Србије)", рекао је Дачић.

Према његовим речима, односи и сарадња између Србије и Аргентине очувани су и у тешком периоду кроз који је прошла Србија, а од посебног значаја за нашу земљу је подршка коју јој Аргентина пружа у њеним настојањима да очува суверенитет и територијални интегритет.

"Република Аргентина један је од наших најзначајнијих партнера не само у Латинској Америци, него у свету", рекао је Дачић у високо реномираном Аргентинском савету за међунардоне односе ЦАРИ где му је уручена диплома почасног члана ЦАРИ и где се уписао у Књигу званичних гостију.

Према његовим речима, пријатељство две земље, међусобно разумевање и заједничко опредељење за очување темељних принципа међународних односа представљају чврсту базу за даље интензивирање политичког дијалога на свим нивоима, као и за развој економске и трговинске сарадње, као и сарадње на културном, научном и сваком другом плану.

Дачић је у говору на тему "Спољна политика Србије и актуелни изазови", нагласио да Србија жели да јача односе са свим државама Латинске Америке које су њени традиционални партнери и с којима има чврсте историјске везе.

"Земље Латинске Америке и Кариба су наши пријатељи", рекао је Дачић и додао да Србија цени доследност тих земаља у поштовању међународног права, укључујући принцип територијалног интегритета и суверенитета.
Говорећи о спољној политици Србије и њеним приоритетима, Дачић је нагласио да је пуноправно чланство у ЕУ апсолутни спољнополитички приоритет Србије, те је поручио да је место целог региона у ЕУ и да без инкорпорирања Балкана заједнички економски и политички простор на европском континенту неће бити потпун.

"Приступ ЕУ по којем се вредновање напретка сваког кандидата врши на основу индивидуалних заслуга је добар, и напредак у преговарачком процесу треба управо да одговора напорима и резултатима које постижемо у реформском процесу. Међутим, у случају Србије, везивање напретка у преговарачком процесу за резултате у дијалогу Београда и Приштине, чиме је у наш европски процес уведен и трећи актер, представља озбиљно оптерећење за Србију", нагласио је Дачић.

Додао је да је национални приоритет Србије постизање политичког решења за питање Косова и Метохије и подсетио да је председник Србије Александар Вучић покренуо иницијативу којом је отворен унутрашњи дијалог о Косову и Метохије, ради обезбеђења заједничког и трајног орживог договора по том питању.

"Стабилност региона - неопходан за развој"

Као један од најважнијих приоритета спољне политике Србије, Дачић је навео очување стабилности у региону и орјиентацију свих земаља региона ка што интензивнијој сарадњи у свим областима "јер само такав регион омогућава одржив развој и саме Србије".

Указао је и на бројне проблеме из прошлости којима су оптерећени односи међу земљама Западног Балкана, те на безбедносно-политичко окружење на глобалном и европском нивоу, изазове са којима се суочава ЕУ и њихов утицај на евроинтеграције региона.

Србија, додао је, чини све што је у њеној моћи да се очувају и оснаже позитивни процеси у региону.

Указао је и да Србија, поред интеграције у ЕУ, ради и на изградњи добрих билатералних односа са кључним међународним чиниоцима наводећи као пример САД, Русију и Кину.

Након уводног излагања, министар је одговарао на питања присутних која су пре свега била усмерена на спољну политику Србије у поцесу приступања ЕУ, као и према Руској Федерацији и региону.

Скупу су присуствовали представници политичког и академског живота Буенос Аиреса, као и представници дипломатског кора акредитованог у Аргентини.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи