Посланици о изјави амбасадора Украјине, аферама, буџету

Народни посланици су на почетку рада искористили могућност да поставе питања. Интересовали су се да ли ће амбасадору Украјине Олександру Александровичу бити отказано гостопримство због његових изјава, а имали су питања и о критикама премијерке Ане Брнабић на Хашки трибунал. Питали су и о "аферама" бивше градске власти под руководством Драгана Ђиласа, надлежне шта ће предузети поводом "герилске насилне акције Двери" у парламенту, али и то када ће предлог буџета за 2018. влада упутити парламенту.

У делу седнице за постављање питања, лидер радикала Војислав Шешељ питао је зашто Министарство спољних послова и Влада нису по хитном поступку отказали гостопримство украјинском амбасадору након његових "тешких антисрпских изјава и најгорих увреда и клевета против српског народа".

Украјински амбасадор недавно је изјавио да Русија користи Србију како би створила хаос и изазвала нови рат на Балкану, те да руски председник Владимир Путин "не мари за Србију", већ да нашу земљу користи као "још један инструмент за уништење Европе".

Шешељ сматра да после таквих изјава амбасадор Украјине нема шта да тражи у Београду.

Посланица ЛДП-a Наташа Мићић питала је Вучића и Брнабићеву зашто власт једно говори, а друго ради – прича о модернизацији и ЕУ као приоритету, а води ретроградну политику рехабилитације ратних злочина.

"У претходних неколико дана све изјаве Вучића и Брнабићеве заправо воде ка томе да указују на светску неправду према Србији и Србима, пре свих изјава Брнабићеве да Хашки трибунал није објективан и није допринео помирењу", каже Мићић.

Она је питала да ли то значи да хоћемо да изађемо из УН које су основале тај суд.

Питала је и шта се добија изјавама које "буде лажну наду и очекивање" како је Суринам опозвао признање независности Косова.

Посланик Народне сељачке странке Марјан Ристичевић питао је шта ће надлежни предузети поводом "герилске насилне акције Двери" за које је рекао да шире насиље и нетрпељивост и у Скупштини нападом на Мају Гојковић.

Он је показао фотографију на којој се, каже, види како троје посланика Двери и симпатезери тог покрета упадају 28. марта ове године у општину Пећинци где су "малтретирали" секретарку општине.

ВБА, Министарство одбране и тужиоца питао је шта ће предузети поводом сазнања да је 1999. за време агресије и убиства цивила, Зоран Живковић "проневерио милион и по марака" преко једне фирме "наводно за набавку тенковске муниције".

"Шта ће државни органи, тужилац, Министарство правде предузети против Вука Јеремића због његовог уговора са 'Енергопројектом' којим је продао земљиште и објекте Србије у иностранству, за нижу цену од реалне", питао је Ристичевић.

Тражио је и одговор од надлежних о томе шта ће предзуети против Бориса Тадића и Вука Јеремића због тога што су "активно учествовали у изградњи дивље државе Косово".

Посланик СНС-а Александар Марковић питао је МУП о "аферама" бивше градске власти у Београду "оличене у тајкуну Ђиласу и жутом предузећу".

Навео је да су од 2013. до данас ухапшена и процесирана 44 сарадника Ђиласа из ДС-а у, каже, чак осам различитих афера у којима је град оштећен за више од осам милиона евра.

Марковић је рекао да бивша градска власт годинама није тражила ефикасна средства обезбеђења у случају неплаћања таксе на грађевинско земљиште.

"Тиме су нам Ђилас и компанија оставили дуг око 280 милиона евра, што је део дуга већег од милијарду евра који су оставили. Сумњамо да је већи део тог новца завршио у џеповима оних који су то омогућили", каже Марковић.

Посланица ДЈБ-а Бранка Стаменковић рекла је да је у среду истекао законски рок да влада парламенту упути предлог буџета за 2018. годину, те упитала зашто премијерка Брнабић није упутила тај предлог у законском року и када се он може очекивати у парламенту.

Председницу парламента Мају Гојковић питала је зашто је дозволила да влада не поштује закон, те да ли је упозорила владу да крши рок за достављање буџета за идућу годину.

Вучића је питала када намерава да престане да крши Устав и поднесе оставку на место председника СНС-а, те да ли коалиција коју је на КиМ "направио са Рамушем Харадинајем у ствари представља увод у избацивање преамбуле о КиМ из Устава".

Посланица Нове странке Мариника Тепић, поводом сазнања да је у Србији боравио Џим Долсон из Шкотске, питала је министра полиције Небојшу Стефановића, директора БИА Братислава Гашића и директора Канцеларије за КиМ Марка Ђурића када је тај, како каже, "познати фашиста који се ангажовао и у кампањи Доналда Трампа, боравио у Србији и у ком периоду".

Наводи да о томе сведоче фотографије Долсона са Авале и из манастира Раковица и информације да је од маја до јуна боравио у Србији, укључујући и Панчево, те упитала да ли је тачно да је он финансирао најмање два манастира на КиМ.

Посланик Народне странке Мирослав Алексић питао је премијерку и министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зорана Ђорђевића о правој стопи незпослености данас у Србији, те колико је она износила 2012.

Ђорђе Вукадиновић из посланичке групе Нова Србија – Покрет за спас Србије поново је питао председника Србије Александар Вучића да ли под било којим условима постоји могућност да Србија прихвати столицу за Косово у УН.

МУП и шефа БИА питао је да ли у Србији постоје неки паралелни приватни прислушни центри изван система безбедносних агенција или не постоје, те да ли се прате и прислушкују разговори посланика и лидера опозиције.

Посланица ДС-а Александра Јерков питала је Брнабићеву, министре Душана Вујовића и Бранка Ружића, као и градоначленика Новог Сада Милоша Вучевића у вези са "озбиљним финансијским проблемом који је задесио Нови Сад".

Навела је да су грађани поднели више од 340 тужби због тога што је Вучевић "мимо закона почео да раскопава, асфалтира, бетонира и руши све пред собом", те је неким грађанима направио улицу тамо где се налазе њихова дворишта", а да претходно није спроведен поступак експропријације.

Грађани, тврди, сада траже одштету од две милијарде динара "што је озбиљан ударац за буџет", те да су у више од 45 предмета донете пресуде у корист грађана.

Потпредседник парламента Верољуб Арсић каже да градоначелник нема обавезу да одговори на питања, јер "немамо надлежност над локалним самоуправама".

Миладин Шеварлић из посланичке групе Двери похвалио је министра пољопривреде Бранислава Недимовића што је на шетомесечни стаж у министарству примио најбољег студента Пољопривредног факултета Милицу Лазаревић, те оценио да би то требало да постане пракса.

Питао је када ће Скупштина да одржи посебну седницу како би изразила захвалност Суринаму који је поништио признање независности Косова, те упитао када ће бити сазвана посебна седница о КиМ, на коју би били позвани председник Вучић, Влада и судије Уставног суда.

После питања, посланици су наставили расправу о амандманима на неколико закона из области образовања.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи