Бацковић: Нисам сигуран да ли је Трибунал испунио своју мисију

Савет безбедности одржао је последњу седницу посвећену Медународном кривичном суду за бившу Југославију познатијем као Хашки трибунал који свој 24-годишњи рад окончава у децембру ове године.

У обраћању чланицама СБ, изасланик Србије и помоћник министра правде Чедомир Бацковић рекао је да није сигуран да ли је Трибунал у Хагу испунио своју мисију, иако је завршио свој мандат.

Истовремено је указао да је Србија успешно испунила обавезе сарадње са Трибуналом, као и да је остварила значајне резултате унутар националног правосудног система када је у питању процесуирање ратних злочина.

Осрвћући се на критике из извештаја представника Трибунала да је неизручење Вјерице Радете и Петра Јојића недостатак политичке воље, Бацковић је указао да су у српском демократском друштву сви грађани обавезни да у потпуности поштују одлуке суда, који је у том случају закључио да нису испуњени услови за њихово изручење.

Политику условљавања коју врши Хашки трибунал према Србији да не поштује одлуке свог суда, Бацковић је оценио као груби пример непоштовања основног начела владавине права.

Он је истакао да су у Србији сви, без изузетака, дужни да поштују одлуке судова те да судови у Србији доносе одлуке вођени законом.

"Судови у Србији користе добро познати механизам: примена закона према чињеничном стању. Стара, добра, независна и непристрасна примена закона", нагласио је Бацковић.

Он је подсетио да је, изузев случаја Радета и Јојић, иначе у Хагу оптужених за дела која нису прописана ни Статутом трибунала који је прописао Савет безбености, нити српским Законом о сарадњи са Хашким трибуналом, Србија у протекле 24 године предала 45 оптужених.

Србија је изручила Трибуналу 45 од укупно 46 окривљених чија се предаја тражила, јер је један оптужени извршио самоубиство пре него што је могао бити предат трибуналу, подсетио је помоћник министра.

Такође је указао да су скоро сви оптужени били високо рангирани званичници што у војсци, што у извршној власти.

"То је јасан сигнал да је Србија сарађивала са Хашким трибуналом без икаквих компромиса. Нисам сигуран да се исто може рећи и за било коју другу државу", нагласио је Бацковић и додао да је поред тога, Србија омогућила хашком тужилашву слободан приступ важним доказима који се налазе у нашој земљи, као што су документи, архиви и сведоци.

Када је у питању обавеза сарадње са Хашким трибуналом, Србија га је испунила и у погледу законодавства, али и кроз имплементацију, навео је помоћник мистра.

"Наше кривично законодавство је у потпуности усклађено са релевантним стандардима и омогућило је сарадњу са Хашким трибуналом без изузетка у вези са свим актима које је Савет Безбедности предвидео Статутом тог суда као озбиљне међународне злочине. На основу ових закона, Србија је доказала своју посвећеност која се јасно одражава у броју и чину окривљених који су предати МКСЈ", нагласио је Бацковић.

На крају обраћања члановима СБ, помоћник министра правде Србије је још једном да нагласио неоспорну потребу заједничког рада на промовисању основних вредности и заједничке сарадње и помирења у региону.

"Верујем да се прекретница будуће регионалне стабилности треба пронаћи у напорима појединих земаља у региону, као и у њиховом активном, отвореном, конструктивном дијалогу и сарадњи", закључио је Бацковић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 29. март 2024.
23° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво