Вучић у УН: Политичко решење косовског питања је наш национални приоритет

Председник Србије Александар Вучић изјавио је у обраћању Генералној скупштини УН да је услов број један за развој и напредак земаља Балкана очување мира и стабилности и најавио да ће више говорити о Србији, земљи која има све већи углед у свету. Србија ће подржати јачање улоге УН, поручио је Вучић.

Александар Вучић се обратио Генералној скупштини УН и поручио да су мир и стабилност на Западном Балкану услов за развој тог региона и да је Србија посвећена том циљу. 

Вучић је обраћање почео освртом на оно што се чуло претходних дана са говорнице Генералне скупштине и навео да су сви говорили о потреби реформе УН, о миру и стабилности, али и врло често оптужујући и нападајући неке друге... 

"Препоручио бих да се не узима такав приступ", рекао је Вучић, који је подсетио да је и претходне године речено да је ситуација тешка и оценио да је сада још тежа него пре годину дана.

Како је рекао, данас жели да говори о Србији која се враћа у свет и која је све више поштована, која жели да га разуме, чак и онда када се велике силе не слажу са њом или ми са њима. Он је додао и да у говору нема потребу да подилази свом народу јер су све политичке борбе већ добијене.

Председник Србије је нагласио да је битно да говори о целом Балкану, посебно његовом западном делу, "јер без заједничке и шире слике нећемо бити у могућности да решимо наше проблеме".

Вучић је навео да је услов број један за просперитетну будућност у региону очување мира и стабилности и у том смислу подвукао да Србија пуно инвестира у регион.

"Наставићемо да радимо на промоцији регионалне стабилности" 

"Посвећени смо томе и наставићемо да радимо на промоцији регионалне стабилности и сарадње", рекао је Вучић и навео да Србија верује у улагање у бољу будућност за све нас.

Очување мира и стабилности је најбитније, то је политички циљ који захтева свакодневни тежак труд и рад, указао је председник Србије.

Као број два Вучић је навео економски развој и истакао да је у претходном периоду Србија одговорном политиком фискалне консолидације успела да створи суфицит у буџету, смањи незапосленост са 26 на 12 одсто, завела тржишни ред, створила много јачу земљу, ближа је развијеном западу и решава проблеме са којима се и богатији сучељавају.

"Улажемо у креативност младих, дигитализација је постала важна тема и у Србији, а не само у најразвијенијим земљама света" рекао је Вучић.

Трећа ствар, назначио је Вучић, која није мање важна од постизања мира и стабилности и економског напретка, јесте напредак Србије ка чланству у Европској унији.

Он је напоменуо да је Унија најбитнији трговински и инвестициони партнер Србије, а пут ка Унији је пут ка већој стабилности и пут економског напретка и јачања демократије.

Председник Србије је указао да је претходних година политика проширења ЕУ према земљама Западног Балкана служила као јак инструмент за политичку и економску трансформацију у региону у стабилна и савремена друштва.

"Верујемо да је та политика она којој се, и поред потешкоћа у самој ЕУ, али и у државама кандидатима, морају посветити на најбољи начин. Желимо да будемо део ЕУ, али се понекад народи на Балкану, и у Србији, тертирани другачје него други", рекао је Вучић и додао да не тражимо да се наш пут у Унију убрза, већ да будемо третирани као чланице примљене од 2004. године.

Срби су, поручио је, достојанствен народ, који очекује да нас друге државе поштују, као што и ми њих поштујемо.

Никада, нагласио је, нисмо желели ништа што припада неком другом и оно што тражимо је узајамно поштовање.

"Србија штити своју слободу, независност и суверенитет" 

Председник Вучић је навео да Србија штити своју слободу, независност и суверенитет, поштује демократске принципе и никада неће одустати од војне неутралности, јер је таква политика – политика мира.

Србија је, каже, посвећени партнер западним земљама, ради на побољшању односа са САД, али негује најбоље могуће односе са Русијом и Кином.

"Не само да се тих добрих односа не стидимо већ се њима поносимо", рекао је Вучић и додао да ће Србија увек бити спремна да посматра развој ситуације у свету, али никада неће процењивати шта је праведно, а шта није.

Председник Србије поручио је и да је "постизање политичког решења са КиМ национални приоритет, питање које има велики утицај на нашу економију".

"Знате да не признајемо једнострано проглашену независност Косова", подсетио је Вучић и позвао чланице УН да се не дозволи пријем Косова у Унеско.

Од кључне је важности постизање политичког решења, јер је то услов за даљи економски напредак, за младе људе и даљи развој.

Србија неће признати Косово, навео је, али и казао да улаже напоре да се нађе решење које ће омогућити напредак, мир и стабилност у региону.

Оценио је да је у бриселском дијалогу Београда и Приштине доста постигнуто, уз не баш лаке компромисе и то са обе стране, те додао да за четири године дијалога нико није страдао у међуетничким тензијама на Косову.

"Остајемо мирни на нападе који долазе са стране" 

Поновио је да Србија улаже велике напоре у стабилизацију целокупне ситуације на Балкану.

"Увек остајемо мирни на нападе који долазе са стране, јер мир и помирење су важни због свега", рекао је председник Србије.

Поновио је да је Србија спремна да се посвети успешним економским реформама, као и регионалној економској зони, од које не желимо да одустанемо.

Он је истакао солидарност Србије са избеглицама, али да такође ништа неће смањити њену посвећеност и оштрину у борби против тероризма, Исламске државе и Ал Каиде.

Такође, Србија поздравља и препознаје борбу против сиромаштва и социјалних неједнакости, спречавања јачања екстремизма као изузетно важне тачке.

Председник Србије је поновио да Србија верује у све већу улогу УН као организације за мир и да ће свака реформа УН која води јачању њене улоге добити подршку Србије.

Број коментара 16

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
5° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво