Јункер најавио стратегију могућег уласка Србије у ЕУ 2025.

Председник Европске комисије Жан Клод Јункер упутио је Писмо о намерама председнику Европског парламента и председавајућем Савета ЕУ, у којем је најавио да Комисија планира да до краја наредне године изради Стратегију за успешно приступање Србије и Црне Горе ЕУ са перспективом приступања 2025. године.

Портал "Јуропијен Вестерн Балканс" (European Western Balkans) наводи да се у Јункеровом писму упућеном јуче, у једном од десет приоритета у оквиру "плана за уједињенију, снажнију и демократскију ЕУ", помињу Србија и Црна Гора као главни кандидати са Западног Балкана за приступање Европској унији чију би стратегију за успешно приступање требало израдити.

Како је наведено, "посебан нагласак ставља се на области владавине права, основних права и борбу против корупције и комплетну стабилност читавог региона".

Поред говора "О стању Уније", председник Јункер је заједно са првим потпредседником Франсом Тимермансом послао и Писмо о намерама председнику Европског парламента и председавајућем Савета које детаљно садржи активности које Комисија намерава да предузме кроз законодавну политику и друге иницијативе до краја 2018. године.

Писмо је данас објављено на сајту Европске комисије.

Јункер је током јучерашњег говора "О стању Уније" рекао да нема проширења до краја мандата комисије у овом саставу, и позвао ЕУ да земљама Западног Балкана пружи кредибилну перспективу чланства.

"Уколико желимо стабилније суседство морамо понудити кредибилну перспективу проширења замљама Западног Балкана. Током овог мандата Европске комсије и Европског парламента неће бити новог проширења јер услови за пријем нису испуњени. Али у будућности ЕУ ће имати више од 27 земаља чланица", поручио је Јункер пред посланицима Европског парламента у Стразбуру.

Додао је да је владавина права у случају свих земаља које се налазе у процесу приступања "приоритет и фокус у приступним преговорима".

Европски аналитичари сматрају да би и за ЕУ и за политику проширења било добро да што пре дође до уласка једне или више земаља Западног Балкан у ЕУ.

До сада су највеће шансе за улазак у ЕУ чланство у следећем мандату Европске комисије добијале управо Србија и Црна Гора као земље које су стигле најдаље у процесу приступних преговора са ЕУ, али и које имају највише капацитета да те преговоре заврше у најбржем року.

Сваке године у септембру, председник Европске комисије говори "О стању Уније" пред Европским парламентом, узимајући у обзир достигнућа из прошле године и представљање приоритета за наредну годину.

Наводи се да се на овај начин покреће дијалог са Европским парламентом и Саветом за припрему Програма рада Комисије за наредну годину.

Након тога, председник шаље Писмо о намерама председнику Европског парламента и председавајућем Савета ЕУ, а што је посебно предвиђено "Оквирним споразумом о односима између Европског парламента и Европске комисије" из 2010. године.

Број коментара 49

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво