Вучић: Имамо доказе о веома офанзивном обавештајном деловању против Србије у Македонији

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да су запослени у Амбасади Србије у Македонији повучени на консултације након што је од надлежних обавештајних органа "добијено довољно доказа о веома офанзивном обавештајном деловању против одређених органа и институција Србије".

"Наше је да наши људи буду припремљени и спремни, биће вероватно неких промена и нашем особљу, да се заштити пријатељство Срба и Македонаца и да знамо како је деловати у другачијем и новом окружењу које нама није било познато до пре неколико месеци", рекао је Вучић.

Навео је да је много спекулација и да ће у наредних десет дана све бити много јасније.

Вучић је истакао да Србија жели да има добре односе са Македонијом, али и да мора да се припреми и прилагоди новим околностима.

"Ми ћемо своје интересе заштитити и градићемо добре односе са Скопљем", рекао је председник на питање да ли криза у односима са Македонијом има везе са чланством Косова у Унеску.

"Али, како бих вам рекао... Ти односи ће морати да буду засновани на узајамном поштовању. Да ли ће Албанци уврстити Косово на дневни ред Скупштине Унеска... Наш је посао да заштитимо интересе Србије, а да притом не нарушимо интересе других земаља", рекао је председник.

Указао је да ту, међутим, има мешања неких других сила.

"Наше је да умемо да одговоримо и да умемо да заштитимо наше деловање од утицаја спољних фактора...", рекао је председник.

Упитан да ли мисли на Русију, одговорио је: "Нисам помислио на Русију."

Сви запослени у Амбасади Србије у Скопљу повучени су синоћ у Београд на хитне консултације.

Министарство спољних послова Македоније саопштило је раније да је добило ноту од Амбасаде Србије у Скопљу којом су обавештени да је комплетно особље позвано у Београд на консултације.

Премијерка Ана Брнабић је рекла да је имала консултације са председником Александром Вучићем и министром спољних послова Ивицом Дачићем.

Дачић: Део особља ће бити враћен, присутан и страни фактор 

Први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је да ће држава предузети мере да заштити наше интересе у Македонији и истовремено преиспитати нашу оспособљеност и капацитете за обављање посла у актуелним условима у тој земљи.

"Већ следеће седмице, после састанака које ћемо овде имати, а имаћемо и састанак са председником Републике Србије Александром Вучићем, део нашег особља биће враћен у Скопље, а амбасадор ће бити враћен касније, када завршимо све консултације које имамо намеру да спроведемо овде у Београду", рекао је Дачић за Танјуг.

Шеф српске дипломатије је објаснио да су запослени у Амбасади Србије у Македонији повучени, јер је недвосмислено, са јасним доказима, установљено појачано офанзивно деловање према Републици Србији, у чему је, како каже, свакако присутан и страни фактор.

"Ми ћемо предузети мере да се припремимо за рад у једном таквом окружењу", истакао је министар, али и нагласио да Србија жели добре односе са Македонијом.

Министарство спољних послова Србије је, како додаје, јуче обавестило Министарство спољних послова Македоније о повлачењу целокупног особља Амбасаде Републике Србије у Скопљу на консултације у Београд.

"Ми недвосмислено желимо добре односе са Македонијом. Желимо да градимо добре односе, зато што смо суседи, зато што имамо много заједничких интереса и зато што су то два блиска народа. Али наша обавеза је да заштитимо наше интересе, и у складу са тим ћемо примењивати основне дипломатске принципе у међународним односима, односно принцип реципроцитета у свим областима", истиче Дачић.

О овој теми огласила се и македонска влада, која је поручила да Македонија развија пријатељске односе са свим суседним земљама, а да ће приликом гласања о чланству Косова у Унеску, имати у виду позицију већине земаља чланица Европске уније.

Након тога, Дачић је поручио да би и Србија могла да промени став о имену Македоније.

До ситуације попут ове у дипломатској пракси може доћи из више разлога, каже бивши шеф југословенске дипломатије Владислав Јовановић.

"Може то да се догоди из безбедносних разлога који је апсолутан и најхитнији, али се обично не повлаче сви, оставља се макар један човек и то је привремена мера. Могући разлог је и демонстрација незадовољства", истиче Јовановић.

Број коментара 37

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво